Duda na przekór PiS: Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym bez mojej ustawy o KRS

Redakcja
18.07.2017 17:47
Duda na przekór PiS: Nie podpiszę ustawy o Sądzie Najwyższym bez mojej ustawy o KRS
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda oświadczył we wtorek, że zgłosił do Sejmu projekt noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jak zapowiedział, proponuje, by członków KRS Sejm wybierał większością 3/5 głosów.

Prezydent odniósł się do wtorkowej debaty w Sejmie nad projektem PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

- Zgłosiłem dziś do marszałka Sejmu projekt nowelizacji ustawy o KRS. Jest potrzebna reforma, ale reforma mądra. Zgłaszam własną ustawę zmieniającą ustawę o KRS. Bardzo krótką, ma tylko dwa artykuły. Zgodnie z tym projektem członków Rady będzie wybierał Sejm, ale większością 3/5 głosów - stwierdził Andrzej Duda.

Zagłosuj

Czy stanowisko prezydenta jest słuszne?

Liczba głosów:

Prezydent tłumaczył, że zapobiegnie to sytuacji, w której większość sejmowa kontroluje wybór członków KRS

Powiedział też, że ma pełną świadomość, mocno ugruntowaną, że Polacy nie są zadowoleni z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i wymaga on zmian.

- To jest jakiś promyk nadziei, że pan prezydent zrozumiał, jak fatalne ustawy są obecnie procedowane - powiedział PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Waldemar Żurek komentując wtorkowe oświadczenia prezydenta Andrzeja Dudy.

- Propozycja prezydenta Andrzeja Dudy ws. wyboru sędziów do KRS większością 3/5 głosów w Sejmie to krok w dobrą stronę, jednak tak na prawdę to koalicja PiS-u z Kukizem, nas interesuje system, w którym sędziowie wybierają sędziów - mówili politycy Nowoczesnej Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Petru podkreślił, że Nowoczesna w dalszym ciągu chce pokazywać, że nie zgadza się na zmiany w Sądzie Najwyższym. - Jesteśmy zwolennikami oczywiście tego, żeby do KRS wybierali sędziowie, a nie politycy - powiedział lider Nowoczesnej.

Na stronie prezydenta opublikowano we wtorek, złożony w Sejmie, projekt Andrzeja Dudy noweli ustawy o KRS. Wprowadza ona wymóg 3/5 głosów przy wyborze przez Sejm członków KRS-sędziów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Projekt odnotowano już na stronie internetowej Sejmu - w zakładce "wniesione projekty ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku".

RadioZET.pl/maal