Zamknij

Duda: Polskę i Izrael łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe

Redakcja
19.04.2018 19:15
Duda
fot. PAP

Narody Polski i Izraela łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe, które nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, pragnę złożyć Panu i wszystkim obywatelom Państwa Izrael serdeczne życzenia z okazji Dnia Niepodległości i 70. rocznicy powstania Państwa Izrael" - napisał w czwartek Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Riwlina.

"Narody Polski i Izraela łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe, które nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter. Na tym fundamencie nasze państwa rozwijają współpracę na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i kulturalniej" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że 2018 r. - zarówno dla Polski jak i Izraela - jest rokiem szczególnym. "Obchodzimy 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael, stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Chciałbym, aby te rocznice były okazją do upamiętnienia blisko związanych ze sobą losów naszych narodów, a także dawały impuls do dalszego wzmacniania relacji między naszymi krajami" - napisał Duda.

Według niego "będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy powstrzymane zostaną wszelkie głosy i działania bazujące na stereotypach, uprzedzeniach, negatywnych emocjach i wprowadzaniu podziałów między nasze narody".

"Będąc gorącym orędownikiem opartej na wzajemnym szacunku, głębokiej relacji przyjaźni między Polska a Izraelem, w tym uroczystym dniu rocznicy powstania Państwa Izrael, pragnę wyrazić nadzieję na wspólny i równoległy wysiłek w tej sprawie" - dodał prezydent.

Andrzej Duda odniósł się także do trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Jesteśmy w pełni świadomi ogromu wyzwań, jakie wiążą się z niebezpieczną dla świata skomplikowaną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, Polska będzie konsekwentnie działać na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów na świecie, uwzględniając żywotne potrzeby bezpieczeństwa i interesy naszych partnerów" - zapewnił polski prezydent.

"Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy szacunku oraz życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności dla Pana osobiście, a także wielu sukcesów dla Państwa Izrael" - napisał Andrzej Duda.

RadioZET.pl/pap/maal