Duda: Polska i USA wspólnie przeciwko Nord Stream

Redakcja
26.04.2018 10:19
Duda: Polska i USA wspólnie przeciwko Nord Stream
fot. PAP

Współpraca gospodarcza, jest obok wymiaru bezpieczeństwa ważnym filarem strategicznego sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w czwartek podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego prezydent Andrzej Duda.

Prezydenta powiedział, że jest szczęśliwy, iż wyjątkowa grupa biznesmenów i przedstawicieli rządów dyskutuje dziś na temat współpracy gospodarczej i rozwoju między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

- Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, które w tym roku z taką dumą obchodzimy, to nie tylko dobry powód do dokonywania różnego rodzaju analiz i podsumowań, ale również daje nam wspaniałą możliwość na patrzenie w przyszłość, na tworzenie nowych celów i planów, aby osiągać te cele w nadchodzących latach. Wasza obecność tutaj tak naprawdę potwierdza, że strategiczny sojusz pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi - poza oczywiście kluczowym wymiarem bezpieczeństwa - ma także inny równie ważny filar: współpracę gospodarczą - podkreślił.

Podziękował uczestnikom spotkania, że przybyli, aby zastanawiać się wspólnie nad sposobami dalszego rozwoju współpracy gospodarczej między krajami.

- W dziedzinie energetyki USA i Polskę łączy krytyczna ocena projektu Nord Stream 2, który politycznie podważa energetyczną solidarność Europy i zwiększa, i tak już silną, pozycję jednego dostawcy na rynku europejskim - powiedział prezydent.

RadioZET.pl/pap/maal