Zamknij

Duda apeluje o "brutalną siłę" przeciwko Putinowi. "Nie możemy bać się"

03.05.2022 21:12

Andrzej Duda w wywiadzie dla "Wall Street Journal" wezwał zachodnich przywódców do podtrzymania poparcia dla Ukrainy. – Tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję – powiedział i zaapelował, by nie bać się gróźb Rosji i nie traktować jej jak partnera biznesowego.

Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Andrzej Duda cytowany przez amerykański dziennik "Wall Street Journal" powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy powinni przekazywać broń i pomoc do Ukrainy. – Nie możemy bać się gróźb Rosji. Jeśli chcemy osiągnąć jakikolwiek sukces w relacjach z Rosją, w sytuacji kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, możemy osiągnąć sukces tylko jeśli zastosujemy brutalną siłę, bo tylko brutalna siła jest w stanie powstrzymać Rosję – tłumaczył prezydent RP.

Duda o relacjach z Wołodymyrem Zełenskim

Duda dodał, że Zachód nie może traktować Rosji jako partnera biznesowego, bo ona nim nie jest. Mówiąc o swoich relacjach z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, stwierdził, że ukraiński przywódca dzwoni do niego dosłownie za każdym razem, kiedy ma jakąś potrzebę.

– Bierze słuchawkę, wybiera mój numer i mówi mi, czego Ukraińcy potrzebują, czego potrzebują od nas, albo od innych krajów na całym świecie, bo my oczywiście nie mamy wszystkiego na stanie – powiedział polski prezydent. Dodał, że nigdy nie prosi o nic w zamian, choć – jak odnotowuje "WSJ" – w zamian za przekazanie 200 czołgów T-72 Ukrainie Wielka Brytania ma wysłać Polsce swoje Challengery 2.

Prezydent zdradził też, że prowadzi rozmowy w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiej pszenicy – stanowiącej 12 proc. światowego eksportu tego zboża – by ominąć rosyjską blokadę ukraińskich portów. Andrzej Duda ma rozmawiać na ten temat m.in. podczas nadchodzącej wizyty w Egipcie, jednym z największych odbiorców ukraińskiego zboża.

Stałe bazy USA w Polsce?

Odnosząc się do obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, Duda ocenił, że są oni gwarantem tego, że rosyjskie ambicje imperialne nie wykroczą poza Ukrainę. Dodał, że polska oferta ustanowienia stałej bazy wojskowej USA w Polsce nadal jest aktualna. Zdaniem prezydenta, choć obecność amerykańskich wojsk nie jest stała w sensie ścisłym, to coraz bardziej ewoluuje w tym kierunku.

Jak twierdzi Pentagon, na razie rozmowy na temat ewentualnej stałej obecności wojsk amerykańskich w państwach wschodniej flanki NATO - za czym opowiedzieli się w Kongresie najwyżsi dowódcy wojskowi USA - jeszcze się nie rozpoczęły.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP/Wall Street Journal