Zamknij

Duda daje Polakom dwie opcje: Albo system prezydencki, albo prezydent dla ozdoby

Redakcja
12.03.2018 08:43
Duda daje Polakom dwie opcje: Albo system prezydencki, albo prezydent dla ozdoby
fot. Agnieszka Sniezko/East News

Zamierzam spytać Polaków — albo wzmacniamy rolę prezydenta, albo ograniczamy do roli ceremonialnej. Ja jestem za wzmocnieniem — mówi prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „DGP” nt. planowanego na jesień referendum. W tej sprawie mam swoje zdanie, PiS swoje, niech decydują obywatele — dodaje.

W poniedziałkowym „Dzienniku Gazecie Prawnej” prezydent Andrzej Duda poruszył temat referendum konstytucyjnego. Pytany, czy przystąpi do niego z konkretną wizją ustrojową, prezydent odparł, że będzie miał „swoją agendę”.

Zagłosuj

Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?

Liczba głosów:

„Moje pytania będą pochodną debat konstytucyjnych, które organizujemy we wszystkich regionach kraju. Ale zamierzam spytać o pozycję prezydenta, ona jest obecnie zbyt niejednoznaczna” — czytamy w wywiadzie. „Prezydent jest niby częścią władzy wykonawczej, ale z większości instrumentów, poza tymi blokującymi, korzysta w sposób pośredni, w różnych formach porozumienia z rządem” — powiedział w wywiadzie Andrzej Duda. „Zamierzam spytać Polaków: albo prezydenta wzmacniamy, albo ograniczamy do roli ceremonialnej jak w Niemczech” — zapowiedział.

Dopytywany, czy jest za „wersją prezydencką”, Andrzej Duda odparł, że jest za „wzmocnieniem prezydenta”.

— Niekoniecznie bardzo wielkim wzmocnieniem. Ale na przykład, jeśli głowa państwa ma mieć wpływ na politykę zagraniczną czy obronność, większość rządowa powinna z nim uzgadniać kandydatów na szefa MON i MSZ — wyjaśnił.

Na uwagę dziennikarza, że ma wrażenie, iż Prawo i Sprawiedliwość nie chce takiej zmiany, prezydent odpowiedział: „Więc w tej sprawie ja mam swoje zdanie, PiS swoje”.

— Niech decydują obywatele — podkreślił prezydent.

RadioZET.pl/DGP/maal