Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wspólna podróż Dudy i Wałęsy do USA – zaskakujące? Duda: naturalne

04.12.2018 16:25
xxx wiadomosci

– Uważam, że jest to rzecz całkowicie naturalna i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego – tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólny z Lechem Wałęsą lot do USA. Obaj prezydenci zostali zaproszeni na pogrzeb byłego przywódcy Stanów Zjednoczonych George’a Busha seniora. Wylot zaplanowano na wtorkowy wieczór.

Wspólna podróż Dudy i Wałęsy do USA – zaskakujące? Duda: naturalne fot. A.WRZESINSKI/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pan prezydent Wałęsa, jego biuro, zwróciło się do nas, z prośbą do mnie, czy pan prezydent może lecieć razem ze mną samolotem na pogrzeb – i oczywiście się zgodziłem, bo był prezydentem Polski w czasie, w którym pan prezydent George H.W. Bush był prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział we wtorek prezydent Duda.

Jak podkreślił, uważa to za rzecz „całkowicie naturalną”.

O tym, że Lech Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w zorganizowaniu podróży, poinformowały w poniedziałek „Wydarzenia” Polsatu. Informację tę potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Żałoba narodowa w USA

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł 30 listopada wieczorem w wieku 94 lat. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas.

Środa, 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej. Tego dnia trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o 11:00 czasu miejscowego (17:00 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń