Zamknij

Wspólna podróż Dudy i Wałęsy do USA – zaskakujące? Duda: naturalne

Redakcja
04.12.2018 16:25
Wspólna podróż Dudy i Wałęsy do USA – zaskakujące? Duda: naturalne
fot. A.WRZESINSKI/East News

– Uważam, że jest to rzecz całkowicie naturalna i nie widzę w tym nic nadzwyczajnego – tak prezydent Andrzej Duda skomentował wspólny z Lechem Wałęsą lot do USA. Obaj prezydenci zostali zaproszeni na pogrzeb byłego przywódcy Stanów Zjednoczonych George’a Busha seniora. Wylot zaplanowano na wtorkowy wieczór.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Pan prezydent Wałęsa, jego biuro, zwróciło się do nas, z prośbą do mnie, czy pan prezydent może lecieć razem ze mną samolotem na pogrzeb – i oczywiście się zgodziłem, bo był prezydentem Polski w czasie, w którym pan prezydent George H.W. Bush był prezydentem Stanów Zjednoczonych – powiedział we wtorek prezydent Duda.

Jak podkreślił, uważa to za rzecz „całkowicie naturalną”.

O tym, że Lech Wałęsa poprosił Kancelarię Prezydenta i MSZ o pomoc w zorganizowaniu podróży, poinformowały w poniedziałek „Wydarzenia” Polsatu. Informację tę potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Żałoba narodowa w USA

George H.W. Bush, w latach 1989-1993 prezydent USA, a wcześniej wiceprezydent w administracji Ronalda Reagana, zmarł 30 listopada wieczorem w wieku 94 lat. Zostanie pochowany z honorami państwowymi po kilkudniowych uroczystościach żałobnych w Waszyngtonie i w stanie Teksas.

Środa, 5 grudnia ma być w USA dniem żałoby narodowej. Tego dnia trumna ze zwłokami George’a H.W. Busha zostanie przewieziona z Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o 11:00 czasu miejscowego (17:00 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne.

RadioZET.pl/PAP/JŚ