Zamknij

Trybunał Konstytucyjny: Duda mógł ułaskawić Kamińskiego

Redakcja
17.07.2018 10:09
Duda mógł ułaskawić Kamińskiego - uznał Trybunał Konstytucyjny
fot. Stefan Maszewski/REPORTER/East News

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że prezydent Andrzej Duda mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego skazanego za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej. W 2015 roku prezydent zastosował wobec niego akt łaski, choć nie zapadł jeszcze wyrok prawomocny w jego sprawie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Mariusz Kamiński powinien trafić do więzienia?

Liczba głosów:

Wniosek do TK w tej sprawie wniósł Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Pod koniec maja 2017 r. uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych.

Rozstrzygnięcie, które zapadło w SN, miało związek z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego – byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a obecnie ministra-koordynatora ds. służb specjalnych.

Zobacz także

Prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił Kamińskiego, choć nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu.

Trybunał uznał we wtorek, że przepisy odnoszące się do postępowań karnych są niekonstytucyjne „w zakresie, w jakim nie czynią aktu abolicji indywidualnej negatywną przesłanką prowadzenia postępowania”.

Abolicja indywidualna oznacza darowanie lub puszczenie w niepamięć przestępstw, które popełniła konkretna osoba.

TK rozpoznał sprawę w składzie pięciu sędziów. Zdanie odrębne do wyroku zgłosił sędzia Leon Kieres.

Zobacz także

Skazany na 3 lata więzienia

25 lipca do sprawy Mariusza Kamińskiego wróci Sąd Najwyższy, który zdecyduje, czy będzie dalej prowadził proces Kamińskiego. Były szef CBA został skazany w marcu 2015 roku na 3 lata więzienia oraz 10-letni zakaz zajmowania stanowisk publicznych. Sąd uznał go za winnego przekroczenia uprawnień w sprawie tzw. afery gruntowej. 

Latem 2007 roku ujawniono grupę biznesmenów, która oferowała odrolnienie każdej działki w Polsce w zamian za korupcję. Część z łapówek wykrytych przez agentów CBA w prowokacji miała trafić m.in. do ówczesnego wicepremiera i ministra rolnictwa Andrzeja Leppera. Afera doprowadziła do rozpadu koalicji rządzącej PiS-Samooobrona-LPR.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD