Duda o Macierewiczu: utrudnia mi wykonywanie obowiązków. MON nie komentuje

Redakcja
17.11.2017 14:48
Duda
fot. East News

Prezydent Andrzej Duda przyznał, że jest zawiedziony działaniami Antoniego Macierewicza. Potwierdza też słowa, które wypowiedział na nagraniu zamieszczonym w sieci - o tym, że minister obrony narodowej stosuje wobec uczciwych oficerów "ubeckie metody". Resort obrony, podobnie jak PiS, nie odniósł się jeszcze do tej wypowiedzi.

Nie milkną echa nagrania, które wyciekło w czwartek wieczorem do internetu. Słychać na nim, jak Andrzej Duda krytykuje Antoniego Macierewicza za - jego zdaniem - "ubeckie metody", jakie stosuje względem niektórych oficerów. Chodzi o odebranie dostępu do informacji niejawnych najbliższemu wojskowemu współpracownikowi prezydenta, gen. Jarosławowi Kraszewskiemu.

"Nie spodziewałem się takiej sytuacji"

W piątek w wywiadzie dla TVP Info, Duda powiedział, że nie spodziewał się po Antonim Macierewiczu takiej formy współpracy. Sprecyzował, że ma na myśli właśnie sprawę gen. Kraszewskiego.

Zobacz także

- Ta sytuacja jest dla mnie niezwykle smutna. Przystępując do współpracy z ministrem Macierewiczem, w ogóle nie spodziewałem się, że będzie miała miejsce, że współpracownicy prezydenta będą w ten sposób traktowani- przyznał. - Nie pogodzę się z tym i nie ustąpię tutaj jako prezydent, bo uważam, że zastosowano tutaj metody, z którymi uczciwy człowiek absolutnie nie powinien się godzić - dodał.

- W ten sposób próbuje się utrudnić wykonywanie mojej konstytucyjnej funkcji, którą jest sprawowanie zwierzchnictwa nad polską armią. Nie mogę się z tym pogodzić, że pozbawia się mojego pracownika możliwości wykonywania swoich obowiązków - podsumował.

MON ani PiS na razie nie ustosunkowały się do sprawy

Gen. Jarosław Kraszewski jest zatrudniony w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie piastuje stanowisko dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi. Certyfikat dostępu do informacji niejawnych odebrano mu w czerwcu. Od tego czasu trwa sprawdzanie generała przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

Zobacz także

Ministerstwo Obrony Narodowej nie komentuje na razie słów prezydenta. Milczą również politycy Prawa i Sprawiedliwości.

RadioZET.pl/JoK/JC/MP