Zamknij

Polscy politycy spotkali się z sekretarzem generalnym NATO: Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności [WIDEO]

Redakcja
28.05.2018 17:29
Polscy politycy spotkali się z sekretarzem generalnym NATO: Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności [WIDEO]

- NATO to najsilniejszy sojusz w historii, naszym zadaniem jest pokazać światu, że jest to spójny związek 29 państw, gwarantujący bezpieczeństwo swoim członkom - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ostatniego dnia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie.

Premier Morawiecki w trakcie swojego wystąpienia zapewnił, że Polska traktuje swoje zobowiązania sojusznicze "serio". - Tę współpracę w ramach Sojuszu - której owocami są bezpieczeństwo i solidarność na niespotykaną skalę - chcemy i będziemy kontynuować i rozwijać - zadeklarował.

Ze Stoltenbergiem spotkał się także prezydent Duda.

- Nie ma pomiędzy nami żadnych rozbieżności; zgadzamy się właściwie z panem sekretarzem co do wszystkich głównych celów, które Sojusz powinien w najbliższych latach realizować, co do pewnego profilu, który został przyjęty - podkreślił prezydent Duda, wskazując m.in. na wspólną satysfakcję z dynamicznej realizacji postanowień szczytów NATO w Walii i w Warszawie.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO zostało powołane do życia w 1955 r. Celem ZP NATO, które instytucjonalnie jest niezależne od samego sojuszu - jest wzmocnienie więzi między państwami należącymi do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego; promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, parlamentarnej kontroli nad wojskiem i polityką bezpieczeństwa. Zgromadzenie zbiera się na dwóch sesjach - wiosennej i jesiennej - odbywających się w poszczególnych państwach członkowskich. Polska delegacja do ZP NATO liczy 12 członków oraz ich 12 zastępców, tj. 3 senatorów i 3 zastępców oraz 9 posłów i 9 zastępców.(AP)

RadioZET.pl/maal