Zamknij

Duda przyjął dymisję Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera

Redakcja
08.12.2017 16:13
DudaMorawiecki
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję Beaty Szydło i oficjalnie desygnował na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Namiestnikowskim na Krakowskim Przedmieściu.

Andrzej Duda na początku podziękował Beacie Szydło za dwa lata rządów. - Pani premier, bardzo dziękuję za wszystkie momenty dobrej współpracy przez te ponad dwa lata. Ten moment nie jest łatwy. Nie tylko pani dziękuję, ale także gratuluję, bo to były dwa lata trudnej służby.

Podkreślił również, że Szydło była czwartym najdłużej urzędującym premierem po 1989 roku oraz, że "zmiany w polityce są zrozumiałe". Na koniec wręczył jej ogromny bukiet kwiatów.

Następnie prezydent zwrócił się do Mateusza Morawieckiego: - Panie premierze, liczę na dobrą współpracę. Mam nadzieję, że będzie przynajmniej tak dobra, jak była z panią premier - powiedział.

- Panu premierowi powiem tak: misja bardzo trudna, niezwykle odpowiedzialna, ale jestem przekonany, że pan jej podoła. Nie mam wątpliwości, że będzie pan umiał dbać o finanse państwa. Jest pan moim premierem i ja będę nie tylko za pana trzymał kciuki, ale chcę powiedzieć, że jestem w każdym momencie otwarty na współpracę - zapewnił prezydent.

Duda wyraził także nadzieję, że Morawiecki przedstawi w najbliższym czasie skład swojego gabinetu.

Po zaprzysiężeniu głos zabrał także przyszły premier. - To wielki zaszczyt dla mnie. Ten program, który realizowaliśmy, będzie nadal dla mnie taką drogą i drogowskazem - podkreślił. - Będę starał się zrobić wszystko, żeby przydać się Polsce - dodał.

Co dalej?

Po otrzymaniu z rąk głowy państwa aktu desygnacji na premiera, Morawiecki rozpoczyna misję tworzenia swojego rządu. Do czasu jego powstania, funkcję premiera nadal będzie sprawować Szydło.

Zobacz także

Gdy wszyscy ministrowie zostaną już wskazani, prezydent powoła ich na członków Rady Ministrów. Następnie nowy premier wygłosi w Sejmie expose, a izba zdecyduje, czy obdarzyć jego gabinet wotum zaufania.

Co się wydarzyło w czwartek wieczorem?

Przypomnijmy: Beata Szydło złożyła w czwartek na ręce Komitetu Politycznego PiS rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji, rezygnacja została przyjęta.

Zobacz także

Komitet Polityczny PiS wysunął na stanowisko premiera kandydaturę Mateusza Morawieckiego. W jego nowym gabinecie, którego pełny skład poznamy w najbliższym czasie, Szydło ma zostać wicepremier ds. społecznych.

Kim jest nowy premier?

Mateusz Morawiecki ma 49 lat, z wykształcenia jest historykiem. W latach 80. działał w antykomunistycznej opozycji, podobnie jak ojciec - założyciel "Solidarności Walczącej", a obecnie poseł koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki.

Zobacz także

Przyszły szef rządu przez lata pracował w bankowości, najdłużej w Banku Zachodnim WBK, gdzie był m.in. członkiem, a w latach 2007-15 prezesem zarządu. W 2015 roku objął urząd wicepremiera oraz ministra rozwoju, a od września 2016 roku, po dymisji Pawła Szałamachy, kieruje także resortem finansów. 

RadioZET.pl/MP