Zamknij

Andrzej Duda rozmawiał z Petro Poroszenką. Co z bezpieczeństwem Polski?

Redakcja
26.11.2018 15:46
Andrzej Duda rozmawiał z Petro Poroszenką. Co z bezpieczeństwem Polski?
fot. zdjęcie archiwalne/A. Iwanczuk/East News

Rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą zainicjował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Tematem była sytuacja na Morzu Azowskim po niedzielnym ataku Rosji na ukraińskie okręty.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szczegóły rozmowy między Dudą a Poroszenką zdradził szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Poroszenko miał określić obecną sytuację jako „groźną i poważną dla Ukrainy”.

– Zdaniem prezydenta Poroszenki działania Rosji wyczerpują znamiona aktu agresji tak, jak definiuje to prawo międzynarodowe – mówił Krzysztof Szczerski.

Jak miał zaznaczać w rozmowie z Andrzejem Dudą Petro Poroszenko, ukraińskie jednostki zostały zaatakowane w momencie, kiedy znajdowały się na wodach neutralnych, władze Ukrainy nie odpowiedziały zbrojnie.

Zobacz także

– Mamy do czynienia z sytuacją, którą można nazwać jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego, ale także porozumień dwustronnych o swobodzie żeglugi na Morzu Azowskim i przez Cieśninę Kerczeńską – skomentował Szczerski.

Strona ukraińska zwróciła się o zwołanie w tej sprawie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Rady NATO-Ukraina. Polska oba te wnioski poparła.

Zobacz także

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta RP należy rozważyć też zaostrzenie sankcji wobec Rosji, ale musi być to wspólna decyzja krajów europejskich.

Szczerski podkreślił też, że obecna sytuacja na Ukrainie nie ma bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo Polski.

Zobacz także

W poniedziałek po południu prezydent Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierającą się w poniedziałek po południu.

RadioZET.pl/PAP/JŚ