Zamknij

Kluczowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim. Porozmawiają o reformie sądownictwa

Redakcja
22.09.2017 12:17
Kluczowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim. Porozmawiają o reformie sądownictwa
fot. Agencja Gazeta

W piątek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tematem rozmów będzie reforma sądownictwa - poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek.

- Chciałam potwierdzić, że dzisiaj dojdzie do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą - poinformowała Mazurek na piątkowym briefingu w Sejmie. - Ono będzie dotyczyło oczywiście tematu sądownictwa i reformy, która jest przed nami - dodała.

Jak dowiedziała się PAP od polityków z kierownictwa PiS, spotkanie zaplanowano w piątek na godz. 16. w Belwederze.

Rzeczniczka PiS podkreśliła również, że pierwsze spotkanie Dudy i Kaczyńskiego ws. reformy sądownictwa - które miało miejsce na początku września - odbyło się na zaproszenie prezydenta.

- Chciałam zdementować to, co pojawiało się w mediach, iż poprzednie spotkanie było zainicjowane przez Jarosława Kaczyńskiego. To nieprawda. Zaproszenie Jarosław Kaczyński przyjął od prezydenta i to spotkanie się odbyło. Na tym spotkaniu ustalono, że panowie spotkają się jeszcze raz i do tego spotkania dzisiaj dojdzie - mówiła Mazurek.

Rzeczniczka PiS była też pytana, czy dziwi ją "zamieszanie" związane ze sprawą prof. Michała Królikowskiego i czy nie jest to przejaw presji wywieranej przez PiS na głowę państwa.

Zagłosuj

Czy polskie sądy wymagają reformy?

Liczba głosów:

Z czwartkowych doniesień mediów wynika, że mec. Królikowski - współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy, który doradza mu przy przygotowaniu projektów ustaw o KRS i SN - znalazł się na celowniku prokuratury. Według radia, białostocka prokuratura rozpoczęła szczegółowe badanie powiązań Królikowskiego ze spółką paliwową, która pojawiła się w śledztwie dotyczącym wyłudzeń podatku VAT. Działania te rozpoczęły się, gdy w mediach pojawiła się informacja, że to Królikowski pomaga prezydentowi w przygotowaniu jego propozycji dot. reformy sądownictwa.

Mazurek powiedziała, że nie będzie komentowała sprawy Królikowskiego. - Ja tej sprawy nie znam, więc nie będę jej komentowała, mam nadzieję, że w odpowiednim momencie komunikat w tej sprawie wyda prokuratura - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

- Od początku mówiliśmy, kiedy pan prezydent zawetował ustawy (o KRS i SN), że cierpliwie czekamy na propozycje, które (prezydent) złoży w parlamencie i dalej cierpliwie czekamy. Nie wywieramy presji, a jeśli ktokolwiek ją wywiera, to byłabym wdzięczna, gdyby pan pytał tych, którzy presję wywierają na prezydenta - powiedziała Mazurek, zwracając się do dziennikarza.

Na początku września odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa. 24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 października.

RadioZET.pl/pap/maal