Zamknij

Duda o niczym nie wiedział. Kulisy wstrzymania zakupu australijskich fregat [TYLKO W RADIU ZET]

Redakcja
17.08.2018 14:32
Andrzej Duda
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Premier nie poinformował prezydenta osobiście o wstrzymaniu zakupu australijskich fregat typu Adelaide – dowiaduje się Radio ZET. Decyzja Mateusza Morawieckiego była tak nagła, że Andrzej Duda został o niej poinformowany przez osoby trzecie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie zakupu wycofywanych z australijskiej floty fregat typu Adelaide miało być jednym z głównych punktów rozpoczynającej się wizyty prezydenta i szefa MON w Australii. 

Jak ustalił reporter Radia ZET, w MON jest nadzieja, że po powrocie minister Mariusz Błaszczak przekona premiera Mateusza Morawieckiego do zakupu tych okrętów. Ale słychać też, że jest silny napór osób lobbujących za budową nowych okrętów w polskich stoczniach. 

Według dziennika „Polska The Times” przeciwnikiem zakupu okrętów jest szef rządu oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Zdaniem tego ostatniego przejęcie 30-letnich fregat od Australii „zahamuje proces budowania statków dla armii w polskich stoczniach”. Opozycja krytykowała plany zakupu 25-letnich okrętów, które nazwała „złomem”.

Duda w Australii 

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w czwartek z oficjalną wizytą do Australii i Nowej Zelandii. Prezydent weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym oraz spotka się z najważniejszymi władzami obu krajów, a także z Polonią.

Zobacz także

W czasie czterodniowej wizyty w Australii para prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney. Z kolei podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.

RadioZET.pl/kg/PAP/DG