Dwa lata rządów PiS. Konferencja Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło [WIDEO]

Redakcja
14.11.2017 13:42
Dwa lata rządów PiS. Konferencja Jarosława Kaczyńskiego i Beaty Szydło [WIDEO]
fot. PAP

- Jesteśmy w stanie prowadzić politykę, która służy wielkiej części polskich rodzin, które przedtem z rozwoju gospodarczego w Polsce nie korzystały. Mamy na to pieniądze - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński na wspólnej konferencji z premier Beatą Szydło z okazji dwulecia rządu.

- Dlaczego tu na Nowogrodzkiej? Bo tu wszystko się zaczęło - powiedziała na początku konferencji rzeczniczka PiS Beata Mazurek. 

Zagłosuj

Jak oceniasz dwa lata rządów PiS?

Liczba głosów:

Pierwszy zabrał głos Jarosław Kaczyński. - W tym miejscu jest realizowane to, co wynikało z naszej diagnozy - zaczął.  

Prezes PiS podkreślił, że dwa lata temu przedstawiciele partii uznali, że "w Polsce mamy do czynienia z wielkim zakresem różnego rodzaju nadużyć".

- Uznaliśmy, że choćby częściowe okiełznanie tego mechanizmu patologicznego pozwoli na to, by podjąć skuteczną politykę społeczną, politykę, która będzie służyła tym grupom, które dotychczas ze zmian w Polsce skorzystały w niewielkim stopniu, a niekiedy nie skorzystały w ogóle i ta diagnoza okazała się diagnozą prawdziwą - powiedział Kaczyński.

- To dzisiaj jest łatwe do pokazania przy pomocy liczb, jest jeszcze tylko kwestia odpowiedzialności politycznej, a być może także i odpowiedzialności karnej za doprowadzenie do takiej sytuacji, natomiast są pieniądze i wbrew różnego rodzaju zapowiedziom, że będzie jakiś wielki upadek, jesteśmy w stanie prowadzić politykę, która służy wielkiej części polskich rodzin - tych, które przedtem ze zmian w Polsce i z rozwoju gospodarczego nie korzystały - dodał prezes PiS.

Kaczyński wspomniał też o możliwej odpowiedzialności politycznej, a nawet karnej, za doprowadzenie "do zastanej przez PiS sytuacji w Polsce". Wymieniał minimalną płacę, emeryturę i rentę. Stawki mają być podnoszone. - Aktywna rola państwa może wesprzeć rozwój polskiej gospodarki - zaznaczył prezes PiS. 

Dodał, że Polakom żyje się lepiej i "o to im chodzi". Wspomniał też o programie "Mieszkanie plus". - Chcemy wyrwać Polaków z niewoli kredytowej - powiedział prezes. 

Prezes wspomniał też o planach: wielkim lotnisku, węźle komunikacyjnym o znaczeniu międzynarodowym. W planach też jest utworzenie osi północ-południe. 

Prezes PiS odniósł się też do polityki międzynarodowej.  - To polityka podmiotowa nastawiona na to, by Polska była silniejsza - zaznaczył premier Kaczyński. Dodał, że inicjatywa międzymorza ma wsparcie USA i może doprowadzić do równoważenia układu sił w Europie. 

Jarosław Kaczyński złożył podziękowania na ręce premier Beaty Szydło. Były buziaki i pocałowanie ręki. 

Prezes obecną sytuację polityczną nazywa "specyficzną". Chodzi o zachowanie "totalnej opozycji", która ma "rzucać kłody pod nogi". 

Prezes tajemniczo odniósł się też do reformy sądownictwa. - Okoliczności polityczne się zmieniły od 24 lipca - mówił. Dodał też, że PiS nastawiony jest na rządy dłuższe niż jedna kadencja.  

Po Jarosławie Kaczyńskim głos zabrała premier Beata Szydło. 

- Wierzę głęboko, że dokończymy reformę sądownictwa. Jej ideą jest przywrócenie sądów Polakom - mówiła Beata Szydło. 

Premier Szydło wymieniała rzeczy, które mają świadczyć o sukcesach rządu PiS. Potwierdziła, że przyjęto program antysmogowy. Wspomniała też, że jej rząd odbudowuje stocznie. - Zasługą polskiego rządu jest to, że myślenie o polityce imigracyjnej w Europie jest inne - dodała. 

Premier wskazywała, że najważniejszym założeniem programu PiS było nastawienie na to, by wszyscy Polacy - bez względu na miejsce zamieszkania czy wykonywaną pracę - mieli równe szanse.

- Ten zrównoważony rozwój, to żeby każdy poczuł się w Polsce, jak u siebie domu i mógł realizować swoje marzenia, to była podstawa wyjścia do napisania wielu projektów, wielu programów. Przywrócenie polskim rodzinom godnego życia. Przywrócenie polskiej gospodarce możliwości konkurowania, oddanie Polakom możliwości decydowania o własnych sprawach - podkreśliła szefowa rządu.

RadioZET.pl/KM