Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wybory w Gdańsku prawdopodobnie 3 marca. Dziś decyzja premiera

21.01.2019 08:16
xxx wiadomosci

– Dziś premier wyda rozporządzenie, wyznaczając wybory w Gdańsku prawdopodobnie na 3 marca – powiedział na antenie Polsat News szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Wybory w Gdańsku prawdopodobnie 3 marca. Dziś decyzja premiera fot. A.Iwanczuk/Reporter

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Podczas porannej rozmowy w Polsat News szef kancelarii premiera został zapytany m.in. o to, kiedy mogą się odbyć wybory na prezydenta Gdańska po śmierci Pawła Adamowicza.

– Dzisiaj, jak wpłyną dokumenty do KPRM opracowywane przez MSWiA, pan premier wyda rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, wyznaczając wybory. Najprawdopodobniej będzie to 3 marca br. – oświadczył Dworczyk.

Wybory przedterminowe Prezes Rady Ministrów zarządza w drodze rozporządzenia. Po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej premier wyznacza datę wyborów, przypadającą – zgodnie z Kodeksem wyborczym – w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny przeprowadzenia wyborów przedterminowych. Rozporządzenie w tej sprawie niezwłocznie podaje do publicznej wiadomości wojewoda, w formie obwieszczenia.

Wybory, także przedterminowe, odbywają się w dniu wolnym od pracy. Ostatnia z niedziel, mieszcząca się w 90-dniowym terminie, przypada 14 kwietnia.

Aleksandra Dulkiewicz została osobą pełniącą obowiązki prezydenta Gdańska. Wojewoda pomorski Dariusz Drelich przekazał jej w czwartek pełnomocnictwo do pełnienia funkcji prezydenta Gdańska do momentu wyboru nowego prezydenta miasta.

RadioZET.pl/PolsatNews/PAP/BM

Oceń