Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dwugłos w rządzie. Gowin krytykuje sieć szpitali Radziwiłła

20.02.2017 14:39
xxx wiadomosci

W rządzie pojawił się dwugłos w sprawie projektu Ministerstwa Zdrowia, dotyczącego wprowadzenia sieci szpitali. Jarosław Gowin nie szczędzi słów krytyki Konstantemu Radziwiłłowi.

Jarosław Gowin fot. Radio ZET

Krytycznie do projektu przygotowanego przez resort Konstantego Radziwiłła odniósł się wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin. Stwierdził, że powstanie sieci szpitali ograniczałoby dostęp pacjentów do usług medycznych, a ponadto nie skróciłoby kolejek do lekarzy. Projektu broni jednak rzecznik rządu Rafał Bochenek. Podkreśla, że rząd PiS "nie boi się zmian, trudnych, ale koniecznych". Zdziwił się też odmiennym zdaniem Gowina.

- Pan wicepremier uczestniczył w spotkaniu z ekspertami i nie zgłaszał żadnych uwag. Myśleliśmy, że wszystko zostało wyjaśnione. Rozumiem jednak, że ma jeszcze jakieś zastrzeżenia. Te będzie mógł zgłosić podczas posiedzenia rady ministrów - stwierdził w rozmowie z Radiem ZET Bochenek.

Ustawa ma zostać przyjęta na wtorkowym posiedzeniu rady ministrów. Resort proponuje utworzenie systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. PSZ ma także obejmować ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (AOS) w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Finansowanie szpitali będzie oparte w znacznej mierze na ryczałcie. Szpital zakwalifikowany do danego poziomu systemu zabezpieczenia będzie miał zagwarantowaną umowę z NFZ. W PSZ ma być wyodrębnionych sześć poziomów systemu zabezpieczenia świadczeń. Ustawa od kilku miesięcy budzi kontrowersje, bo według jej założeń część szpitali może stracić szanse na kontrakty z NFZ. Według założeń ustawy szpitale, które nie znajdą się w sieci, będą mogły starać się o kontrakty z NFZ-em startując w konkursach.

Radio ZET/pao/MaAl

Oceń