Zamknij

Dymisja w MSZ. Odchodzi Jan Dziedziczak

Redakcja
03.04.2018 16:48
Jan Dziedziczak
fot. Andrzej Iwańczuk/Reporter/East News

Premier Mateusz Morawiecki powołał Andrzeja Papierza na podsekretarza stanu w resorcie spraw zagranicznych; odwołany ze stanowiska został Jan Dziedziczak — poinformował we wtorek PAP dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ, Artur Lompart.

Papierz pełnił dotychczas funkcję konsula generalnego RP w Stambule. W latach 2007-2010 był ambasadorem w Bułgarii, a wcześniej był też m.in. konsulem generalnym w Kazachstanie, szefem Instytutu Polskiego w Sofii oraz dyrektorem biura kadr i szkolenia w MSZ. W latach 1998-2001 kierował z kolei Centrum Informacyjnym Rządu.

Dymisja w MSZ

W latach 90. pracował ponadto jako analityk Urzędu Ochrony Państwa oraz dziennikarz telewizyjny. Był też współzałożycielem i wieloletnim członkiem Ligi Republikańskiej kierowanej przez obecnego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

W latach 80. był związany z opozycją demokratyczną; podobnie jak szef MSZ Jacek Czaputowicz działał m.in. w podziemnych strukturach Niezależnego Zrzeszenia Studentów, współpracował też z ruchem Wolność i Pokój. Za swoją działalność został odznaczony w 2015 r. Krzyżem Wolności i Solidarności.

Jan Dziedziczak odwołany

Jak powiedział Lompart, nowy wiceminister zajmie w resorcie stanowisko, które — do objęcia w grudniu ub.r. funkcji stałej przedstawicielki RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku — zajmowała Joanna Wronecka.

— Jednocześnie minister Jacek Czaputowicz podjął decyzję i zwrócił się z wnioskiem do premiera Mateusza Morawieckiego o likwidację stanowiska sekretarza stanu zajmowanego przez ministra Dziedziczaka — poinformował Lompart, dodając, że szef rządu przychylił się do tego wniosku.

Andrzej Papierz nowym wiceministrem

Papierz ma w MSZ zajmować się m.in. sprawami polonijnymi, za które — obok kontaktów z parlamentem i dyplomacji publicznej — odpowiadał do tej pory Dziedziczak. Jak dowiedziała się PAP, w związku z powołaniem nowego podsekretarza stanu w MSZ w najbliższym czasie na nowo rozdzielona ma zostać część kompetencji na szczeblu wiceministrów.

Oznacza to, że w MSZ pracować będzie jeden sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański — oraz czterech podsekretarzy; obok Papierza funkcje te pełnią Bartosz Cichocki (odpowiedzialny za sprawy wschodnie, konsularne oraz politykę bezpieczeństwa), Marek Magierowski (ds. polityki amerykańskiej, azjatyckiej, afrykańskiej, bliskowschodniej i dyplomacji ekonomicznej) i Piotr Wawrzyk (ds. prawnych i traktatowych).

RadioZET.pl/PAP/KM