Fala zwolnień w Orlenie. Ponad 20 dyrektorów bez pracy

14.02.2018 14:06

Już ponad 20 dyrektorów straciło pracę w PKN Orlen po objęciu funkcji prezesa przez Daniela Obajtka. Według informacji nieoficjalnych są to ludzie związani z poprzednim zarządem m.in. z byłym wiceprezesem Mirosławem Kochalskim. — Nowy prezes rozbija wieloletnie układy panujące w koncernie — podają prorządowe media.

Płock fot. Wikimedia.Commons

Kochalski stał za największą od lat transakcją, która na dniach dojdzie do skutku — zakupem dodatkowego pakietu akcji czeskiego Unipetrolu. Orlen za przejęcie 100 procent udziałów w tej firmie zapłaci gigantyczną kwotę ponad 4 miliardów złotych.

Operacja przeprowadzona zgodnie z prawem i wszelkimi zasadami budzi jednak kontrowersje w rządzie. Po pierwsze albo nie wiedziało o niej, albo dowiedziało się za późno Ministerstwo Energii. Po drugie, Orlen i tak mając 63 procent akcji, rządził czeską firmą, więc padają pytania o konieczność takiego zakupu i — co za tym idzie — wydawania w tym celu ogromnej ilości pieniędzy.

Po trzecie zaś, transakcja ta oddala pomysł połączenia Orlenu z Lotosem. Płocka spółka wyda na ten zakup sporą część z ubiegłorocznego zysku, a to, co zostanie, nie starczy na dokonanie fuzji z dotychczasowym konkurentem.

RadioZET.pl/MaG/MP

Oceń