Morawiecki dalej odchudza rząd. Dziś wyrzuci kilkunastu wiceministrów [NOWE FAKTY]

Redakcja
12.03.2018 08:49
Morawiecki
fot. East News

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek po 12:00 poinformuje, ile spośród złożonych przez wiceministrów dymisji zostało przyjętych — zapowiedział w poniedziałek (12 marca) rano szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał, że z rządu odejdzie kilkunastu wiceministrów.

— Premier mówił już dawno, że dokonuje przeglądu ministerstw. Tydzień temu w poniedziałek zapowiedział, że w konsekwencji tego przeglądu ok. 20 proc. wiceministrów może odejść ze swoich stanowisk i, tak jak zwykle, premier dotrzymuje słowa — powiedział minister Dworczyk w TVN24.

Zobacz także

Dodał, że wczoraj upłynął 3-miesięczny termin, liczony od 11 grudnia, kiedy dymisje musiały zostać przyjęte, bądź nie.

— Pan premier wczoraj podjął ostateczne decyzje i dzisiaj po 12. je zakomunikuje — powiedział minister Dworczyk.
Pytany, dlaczego te osoby będą musiały odejść, Dworczyk stwierdził, że premier „bardzo wysoko ocenia zaangażowanie i działania członków rządu, natomiast [...] wprowadza nowy model funkcjonowania rządu, nowy model zarządzania”. Przypomniał, że „chodzi o to, aby rząd przekształcał się w kierunku eksperckim”.

Zobacz także

Dworczyk dodał, że związane są z tym zmiany legislacyjne, które „wkrótce wszyscy poznają”. Wyjaśnił, że zmiany te doprowadzą m.in. do tego, że podsekretarze stanu przejdą z korpusu politycznego do korpusu służby cywilnej i staną się ekspertami.

— Część z nich pewne odejdzie sama z siebie, bo z tym wiążą się określone konsekwencje: brak możliwości uczestniczenia w partiach politycznych, brak sprawowania mandatów [...] — powiedział szef Kancelarii Premiera.

Na razie z rządem pożegnało się trzech wiceministrów: wiceministrowie infrastruktury Kazimierz Smoliński i Tomasz Żuchowski oraz Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w KPRM i pełnomocnik rządu do spraw organizacji struktur administracji publicznej właściwych w zakresie bezpieczeństwa żywności.

W czwartek rzecznik resortu środowiska informował PAP, że dymisję złożył również wiceszef MŚ i Główny Konserwator Przyrody, Andrzej Szweda-Lewandowski. Nie pełnił swoich obowiązków od początku marca. Według informacji PAP na jego miejsce nie zostanie powołany nowy wiceminister. Obowiązki po nim przejmie najprawdopodobniej powołana w lutym Małgorzata Joanna Golińska.

Na początku ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chce zredukować liczbę ministrów i wiceministrów o 20-25 proc.

RadioZET.pl/pap/maal