Zamknij

"Dzieci kąpały się w Odrze, gdy rząd już wiedział, że trucizna płynie"

12.08.2022 22:18
Odra
fot. ODD ANDERSEN/AFP/East News

- Dzieci się kąpały w Odrze jeszcze kilka dni temu, gdy już rząd wiedział, że trucizna płynie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. Dodała, że samorządowcy nie byli informowani o sytuacji, mimo że “chodzi o zdrowie i życie ludzi”.

O niepokojącym zjawisku masowego śnięcia ryb w Odrze wiadomo było od końca lipca. Do tej pory ani Główny Inspektorat Sanitarny, ani Wody Polskie nie wiedzą, co jest tego przyczyną. Premier w piątek zdymisjonował szefów tych instytucji i stwierdził, że “reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej”. 

Mieszkańcy mają pretensje do rządu i urzędników nadzorujących stan i jakość wód, że nie ostrzegli o zagrożeniu. Oburzona jest też marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. - Dzieci się kąpały w Odrze jeszcze kilka dni temu, gdy już rząd wiedział, że trucizna płynie - mówiła w TVN24 i dodała: nie przypominam sobie tak wielkiej klęski ekologicznej, na taką skalę, a wiele lat pracuję w samorządzie.

"Dzieci kąpały się w Odrze, gdy rządz wiedział, że trucizna płynie"

Polak powiedziała, że "nikt nas w samorządach nie poinformował, a chodzi o zdrowie i życie ludzi". Marszałek województwa lubuskiego powtórzyła, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogl potwierdził jej, że Odra jest zatruta rtęcią. Stężenie było tak duże, że badanie trzeba było powtórzyć. Przedstawiciele polskiego rządu utrzymują, że testy laboratoryjne w Polsce tego nie wykazały.

ZOBACZ TAKŻE: Zatrucie rtęcią: objawy. Po jakim czasie występują?

Relacjonując rozmowę z ministrem środowiska Brandenburgii, Polak zastrzegła, że nie wiadomo, czy to właśnie rtęć spowodowała śmierć zwierząt, czy są jeszcze inne substancje trujące w Odrze. Próbki wciąż są analizowane, nie ma też jeszcze wyników badań ryb, które przeprowadzają niezależnie laboratoria w Polsce i w Niemczech.

MSWiA w Polsce podjęło w piątek decyzję o zakazie wstępu do Odry w trzech województwach. Wiceminister Maciej Wąsik zapowiedział też, że sanepid będzie stale monitorował próbki wody.

RadioZET.pl/TVN24

C