Zamknij

Dzień Chłopaka 2022 wypada w korzystnym czasie. Czy jest wtedy wolne?

29.09.2022 10:00

Dzień Chłopaka z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, ale każdego roku wypada w inny dzień. Sprawdź, kiedy świętujemy Dzień Chłopaka 2022. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Chłopaka
fot. Shutterstock

Dzień Chłopaka 2022 może być świętowany nie tylko przez młodych, ale i starszych mężczyzn. Jednak nie każdy jeszcze może być z nim oswojony, ponieważ to bardzo młoda uroczystość. Po raz pierwszy Dzień Chłopaka uczczono 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago. Wtedy ten dzień miał podkreślać równowagę płci i jednocześnie być odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mimo wszystko Dzień Chłopaka w różnych krajach jest świętowany w innych terminach.

W Polsce Dzień Chłopaka 2022 wypada w piątek - 30 września. W tym czasie kobiety wręczają mężczyznom prezenty. W związku z tym świętowanie można przedłużyć o weekend lub zaplanować atrakcje na ten czas.

Dzień Chłopaka 2022: Kiedy wypada?

Inne państwa obchodzą to święto w jeszcze innych terminach. Na przykład w Wielkiej Brytanii Dzień Chłopaka obowiązuje 5 kwietnia. Z kolei w Norwegii mężczyźni mają swój dzień 7 października. Z kolei w Kanadzie jest on jeszcze później, bo przypada na 25 listopada.

Oprócz tego w Japonii ten dzień obchodzony jest 5 maja. Japończycy świętują go praktycznie od VI wieku n.e, ale po II wojnie światowej święto zostało zmienione i od tamtej pory występuję jako Dzień Dziecka.

Dzień Chłopaka a Dzień Mężczyzn: Jaka jest różnica?

Warto dodać, że Dzień Chłopaka to nie ten sam dzień, co Dzień Mężczyzny. Jaka jest między nimi różnica?

Terminy tych świąt przypadają w różne dni. W przeszłości mówiono, że pierwsze święto dotyczy tylko młodych mężczyzn, głównie nastolatków, a drugie starszych. Obecnie nie ma takiego podziału.

Czy Dzień Chłopaka to dzień wolny od pracy?

Ale czy Dzień Chłopaka 2022 jest dniem wolnym od pracy? Ustawowo nie, ale biorąc urlop możemy go spędzić inaczej, niż w biurze.