Zamknij

Dzień Edukacji Narodowej 2020. Obchody i uroczystości w reżimie sanitarnym

14.10.2020 08:27
Dzień Edukacji Narodowej 2020
fot. Rafal Gaglewski/REPORTER, szef MEN Dariusz Piontkowski

Dzień Edukacji Narodowej, celebrowany rokrocznie 14 października, z uwagi na sytuację epidemiczną będzie obchodzony w reżimie sanitarnym. W wydarzeniu państwowym weźmie udział mniejsza liczba nauczycieli. Wyróżnieni odbiorą odznaczenia: medale i nagrody z rąk szefa resortu, Dariusza Piontkowskiego.

Dzień Edukacji Narodowej 2020 nawiązuje do szczytnej historii – powołania pierwszego w Europie „ministerstwa” oświaty, czyli Komisji Edukacji Narodowej (1773 rok).

- To święto całej społeczności oświatowej - dzień, w którym cieszymy się ze wspólnego zdobywania nowych umiejętności i odczuwamy ducha wspólnoty - napisał w liście wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 

Dzień Edukacji Narodowej 2020. Obchody uroczystości w reżimie sanitarnym

Wicepremier zauważył, że święto jest „naznaczone nowym wymiarem, który od kilku miesięcy zdominował życie społeczne nie tylko w Polsce”.  Taki jest charakter święta, gdy musimy ograniczać zbiorowe uroczystości i szczególnie dbać o zachowanie wymogów, które wynikają z sanitarnych obostrzeń. Nie przeszkodzi nam to jednak w pełni cieszyć się tym radosnym dniem - zaznaczył. 

Zobacz także

Gliński podziękował nauczycielom, ale i wszystkim uczestnikom "procesu dydaktycznego", za działania w trudnym okresie epidemii. Pracownikom oświaty dziękował za codzienny trud również szef MEN, Dariusz Piontkowski

Praca nauczyciela to coś więcej, niż godziny spędzone przy tablicy. To uwaga poświęcona podopiecznym, a także dbałość o ich ciągły rozwój i bezpieczeństwo. To również dzielenie z uczniami ich sukcesów i porażek, bycie blisko, wspieranie oraz zrozumienie potrzeb

Dariusz Piontkowski, szef MEN, w liście do nauczycieli

W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną wszystkie uroczystości organizowane dziś z okazji święta oświaty odbywać się będą w reżimie sanitarnym.

Zobacz także

Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powoła ją Sejm Rozbiorowy na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, 14 października 1773 r. Działała 21 lat, niemal do ostatniego rozbioru I Rzeczpospolitej.

RadioZET.pl/PAP