Dzień Nauki Polskiej. Obchodzimy dziś nowe święto państwowe

19.02.2020 07:38
Dzień Nauki Polskiej

W środę po raz pierwszy obchodzony jest Dzień Nauki Polskiej. We wprowadzającej święto ustawie jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego, czyli dzień urodzin Mikołaja Kopernika.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Święto ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców, stanowić inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką.

Zobacz także

W Toruniu z tej okazji odbędzie się Gala Nauki Polskiej. Weźmie w niej udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wręczone zostaną Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w pięciu kategoriach.

Zobacz także

W trakcie gali eksponowany będzie egzemplarz księgi "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich") Mikołaja Kopernika. Galę honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda.

Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto państwowe

Jak podano w uzasadnieniu ustawy, której autorami jest grupa posłów PiS, ustanowienie nowego święta państwowego "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego.

- Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty - przypomnieli autorzy ustawy.  

Dzień Nauki Polskiej. Czy 19 lutego będzie dniem wolnym od pracy?

Od świąt państwowych (narodowych) należy odróżnić pojęcie dni wolnych od pracy. Święto państwowe (narodowe) nie musi być dniem wolnym od pracy i odwrotnie, nie każdy dzień określany jako wolny od pracy jest jednocześnie określany jako święto państwowe (narodowe).

Zobacz także

Obecnie zgodnie z ustawą, dniami wolnymi od pracy są tylko trzy święta państwowe (narodowe): 1 maja (święto bezimienne), 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).

RadioZET.pl/PAP