Zamknij

Obchody Dnia Strażaka. To najbardziej szanowana służba w Polsce

Redakcja
06.05.2017 13:16
Obchody Dnia Strażaka. To najbardziej szanowana służba w Polsce
fot. PAP

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej oraz promocją oficerską.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy dostaną promocje na pierwszy stopień oficerski. Sześciu oficerom PSP wręczone zostaną nominacje generalskie. Uroczystość zakończy defilada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych.

- Być strażakiem to rzecz wielka. To najbardziej szanowana służba w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że ludzie wiedzą, że zawsze kiedykolwiek będzie się działo coś złego wy będziecie pierwszymi, którzy dotrzecie i udzielicie im pomocy. Jesteście zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności, wyjątkowych działań. Jesteście zawsze wtedy, kiedy potrzebny jest ratunek, kiedy potrzebna jest pomoc, ale jesteście też w sytuacjach innych, kiedy dzieją się ważne w waszych miejscach, tam gdzie służycie, wydarzenia. I za to również należą wam się serdeczne podziękowania - powiedziała premier do zgromadzonych.

Wcześniej z okazji Dnia Strażaka odprawiona została msza św. w kościele seminaryjnym w Warszawie z udziałem m.in. premier Szydło, kierownictwa MSWiA oraz licznych strażaków.

Około godziny 13 w Ogrodzie Saskim, rozpocznie się strażacki piknik edukacyjny z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji będzie ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa medycznego, chemiczno-ekologicznego oraz psów ratowniczych.

W Państwowej Straży Pożarnej służy prawie 30 tys. strażaków, a w ochotniczych formacjach straży pożarnej - kilkaset tysięcy.

RadioZET.pl/PAP/DG