Zamknij

Dziennikarz wyznał, że ma transpłciową córkę Wiktorię

01.06.2021 13:07
Piotr Jacoń opowiedział o transpłciowej córce
fot. KFP/REPORTER

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń w wywiadzie udzielonym Replice powiedział, że ma transpłciową córkę Wiktorię. Jacoń wskazał też, dlaczego jego zdaniem transpłciowe dziewczynki mają trudniej niż transpłciowi chłopcy.

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń opowiedział w wywiadzie udzielonym Replice o swoim życiu prywatnym. Dużo miejsca poświęcił transpłciowej córce Wiktorii i jej coming-outowi. Wyjaśnił też, że postanowił o niej opowiedzieć, „bo funkcjonuje straszna, patriarchalna gradacja. Ojciec myślał, że miał syna. Rozumie pan: s y n a. Ach, jak to brzmi! Syn – duma. Aż tu nagle ten syn mówi, że jest dziewczyną, czyli – jak podpowiada nam patriarchat – kimś jakby gorszym – powiedział Jacoń.

Jacoń skrytykował też patriarchat, który w ocenie dziennikarza uderza szczególnie mocno w transpłciowe kobiety. – Transmężczyzna to jest w pewnych kategoriach „awans”, transkobieta – „degradacja”!” – tłumaczył Jacoń. 

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń opowiedział o Wiktorii - transpłciowej córce

Opowiedział też o coming-oucie córki. – Latem ubiegłego roku moje dziecko zaczęło przebąkiwać, że robi jakieś badania i „o czymś musi nam powiedzieć” – mówił Jacoń. Wraz z żoną próbował się dowiedzieć, czy córka ma im coś ważnego do przekazania. Okazało się, że rodzice musieli na to cierpliwie poczekać. – Słyszeliśmy, że „jeszcze jest za wcześnie”. Mieszkamy w Gdyni, Wiktoria studiuje w Warszawie, więc ta kluczowa rozmowa odbyła się przez telefon, na głośnomówiącym. Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia „Wiktoria”. Wspominała o terapii hormonalnej – dodał Jacoń.

Dziennikarz stwierdził, że razem z żoną wszedł w tryb „pełna akceptacja”. – Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy – wyznał Jacoń.

RadioZET.pl/Wirtualne Media/VIVA/Instagram/Fundacja Trans-Fuzja/oprac. AK

C