Zamknij

Akcja CBA ws. „dzikiej” reprywatyzacji. Były pracownik warszawskiego ratusza miał brać łapówki

Redakcja
06.02.2019 10:13
CBA
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Zatrzymano pięć osób ws. przestępstw związanych z tzw. dziką reprywatyzacją w Warszawie, w tym handlarza roszczeniami, byłego głównego specjalistę w Biurze Gospodarki Nieruchomościami stołecznego magistratu i notariusza. Według ustaleń funkcjonariuszy CBA były pracownik warszawskiego ratusza miał brać łapówki od znanego handlarza roszczeniami Marka M. w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu. 

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura poinformował w środę PAP, że zatrzymań pięciu osób, w tym dwóch byłych stołecznych urzędników, dokonali agenci z warszawskiej delegatury CBA. „Po zakończeniu czynności z zatrzymanymi i przeszukań trafią oni do prowadzącej śledztwa w tych sprawach wrocławskiej prokuratury regionalnej” – dodał.

Sprawa dotyczy korupcji przy wydawaniu decyzji dekretowych oraz odszkodowawczych, a zatrzymani to pracownik warszawskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Jacek W. i była radca prawny w BGN Bogusława D., a także warszawski notariusz Leszek Z. Zatrzymano też dwóch biznesmenów zajmujących się kupnem i sprzedażą nieruchomości: Mirosława B. i Krzysztofa D.

– Według ustaleń naszych funkcjonariuszy były pracownik warszawskiego ratusza miał brać łapówki od zatrzymanego już wcześniej przez CBA znanego handlarza roszczeniami Marka M. w zamian za przychylność w prowadzonych postępowaniach zwrotowych dotyczących kamienic w Śródmieściu – powiedział PAP Brodowski.

– W. w związku z toczącym się postępowaniem został w środę po raz drugi zatrzymany przez agentów CBA – zaznaczył Brodowski.

Powiedział, że zgromadzono materiały mające wskazywać, że notariusz i radca prawny sygnowali decyzje na rzecz zatrzymanych przedsiębiorców z pominięciem przyjętych procedur oraz przy niekompletnej dokumentacji dotyczącej nieruchomości.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/DG