Dziś jest Dzień Wolności Podatkowej. Co to znaczy?

Redakcja
09.06.2017 11:46
Dzień Wolności Podatkowej
fot. sxc.hu

Centrum im. Adama Smitha już po raz dwudziesty czwarty wyliczyło w Polsce tzw. Dzień Wolności Podatkowej. Wypada on właśnie dziś - 9 czerwca. Co dla nas oznacza ten dzień?

Już od dwudziestu czterech lat Centrum im. Adama Smitha wylicza i podaje do wiadomości publicznej termin tzw. Dnia Wolności Podatkowej. Jest to symboliczna data, od której przestajemy pracować na potrzeby rządu, a zaczynamy zarabiać na potrzeby swoje i swoich rodzin. To w tym dniu, szacunkowo, łączny dochód od początku roku zrównuje się z przewidywanymi na ten rok zobowiązaniami podatkowymi. Oznacza to, że obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarobione przez siebie pieniądze gromadzić na swój użytek.

"Dzień Wolności Podatkowej 2017 przypada na 161 dzień roku, czyli 9 czerwca. Od tego dnia przestajemy pracować dla rządu i zaczynamy symbolicznie pracować już dla siebie. Do obliczania Dnia Wolności Podatkowej służy stosunek udziału wszystkich wydatków publicznych (budżet państwa, samorządów, rządowe fundusze celowe itp.) do produktu krajowego brutto. Nominalne dane pochodzą z uzasadnienia do budżetu opracowywanego przez Ministerstwo Finansów, konfrontowane z danymi Eurostatu, oraz z innych oficjalnych źródeł, jak budżety funduszy celowych" - informuje na Facebooku Centrum im. Adama Smitha.

2

Idea Dnia Wolności Podatkowej narodziła się w USA, gdzie dzień ten wyliczany jest już od 1900 roku. W Polsce po raz pierwszy wyliczono go w 1994 roku. Wtedy przypadł on później, bo 1 lipca. Na przestrzeni lat wypadał zawsze w czerwcu bądź lipcu. W 2016 roku wyliczono go na 15 czerwca, zatem w 2017 roku na rząd pracowaliśmy 6 dni krócej.

RadioZET.pl/SA