Zamknij

"Dzisiaj konferencja ministra zdrowia. Wiele decyzji państwo usłyszycie"

PAP
21.01.2022 11:12

Dużo zmian w dotychczasowej strategii rządu w walce z koronawirusem przedstawi na piątkowej konferencji minister zdrowia. Zapowiedział to jego zastępca Waldemar Kraska. Poinformował, że wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach powinno być możliwe już od przyszłego tygodnia.

Waldemar Kraska i Adam Niedzielski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Piąta fala koronawirusa jest wyraźnie widoczna w najnowszych statystykach dotyczących zakażeń. Tylko w piątek resort zdrowia poinformował o 36 665 nowych przypadkach i 248 zgonach spowodowanych przez COVID-19.

- Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać – mówił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia w rozmowie z Radiem Plus. Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził. 

Piąta fala koronawirusa w Polsce. Rząd ogłosi nowe decyzje

Kraskę pytano również o, to kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu na COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę. - Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki – przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie – i wykonać test antygenowy – informował.

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe". - Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy – podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. - Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja – mówił.

Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. - Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie – powiedział Kraska.

loader

RadioZET.pl/PAP - Sonia Otfinowska