Zamknij

"Dziwisz to oszust o podwójnym obliczu. Watykan przeżarty jest korupcją"

11.11.2020 11:33

Kardynał Stanisław Dziwisz, czyli Don Stanislao z reportażu TVN24, to według gościa Radia ZET Bartłomieja Sienkiewicza ''oszust o podwójnym obliczu''. - Watykan przeżarty jest korupcją i namiętnościami seksualnymi - dodaje. 

Stanisław Dziwisz
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Kardynał Stanisław Dziwisz, były sekretarz Jana Pawła II, miał uczestniczyć m.in. w procederze tuszowania nadużyć seksualnych przez księży na całym świecie. W filmie TVN24 "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" przedstawiono dokumenty, relacje i rozmowy, wskazujące na krycie przestępców seksualnych wśród osób duchownych. 

– Watykan jest przeżarty korupcją i namiętnościami seksualnymi. Jest zepsuty do szpiku kości. Polski Kościół jest częścią tego zepsucia – uważa Gość Radia ZET Bartłomiej Sienkiewicz. Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej, kard. Stanisław Dziwisz ''okazał się oszustem i człowiekiem o podwójnym obliczu''. – Ukrywał innych i ukrywał swoje czyny przed światem. Nie wstyd dać się oszukać. Wstyd jest dla oszusta – komentuje gość Beaty Lubeckiej.

Sienkiewicz pytany przez Beatę Lubecką o kary dla duchownych za pedofilię, odpowiada, że sprawą powinna zająć się prokuratura. – A nie liczyć na to, który z kolejnych kardynałów wyda surowy wyrok w postaci zakazu noszenia pastorału. Mnie nie wzruszają te surowe kary kościelne, że jakiś biskup nie będzie mógł nosić pierścienia, pastorału i odprawiać mszy. Naprawdę to taka surowa kara?! Grom z jasnego nieba, który spada na grzesznika?! To się osuwa w śmieszność – dodaje Gość Radia ZET.

Zdaniem Bartłomieja Sienkiewicza kolejne komisje w kościele „to tak, jakby jakaś mafia postanowiła ukarać swoich członków i powołała specjalny komitet mafijny do rozliczeń własnych żołnierzy mafii”. Pytany o Jana Pawła II odpowiada, że jego odpowiedzialność „za falę przestępstw i ohydy jest niewątpliwa i nie da się od niej uciec”.

Poseł Koalicji Obywatelskiej uważa, że to Jarosław Kaczyński gwarantuje biskupom bezkarność. – Żeby nie wiem, jak zgniłą strukturę stworzyli. Gwarantuje im, że tak długo, póki popierają rządy PiS, włos im z głowy nie spadnie. A biskupi chętnie z tej opieki korzystają – komentuje Sienkiewicz.

Cała rozmowa Beaty Lubeckiej z Bartłomiejem Sienkiewiczem jest dostępna TUTAJ

RadioZET/RadioZET.pl