Zamknij

Rzecznik Praw Dziecka alarmuje ws. olimpiad przedmiotowych: uczniowie są dyskryminowani

Redakcja
02.11.2018 09:50
Rzecznik
fot. Piotr Molęcki/East News

Rzecznik Praw Dziecka bije na alarm - ósmoklasiści startujący w konkursach przedmiotowych są dyskryminowani. Zdaniem RPD nikt nie uwzględnia różnic programowych po reformie edukacji i w efekcie mają oni mniejsze szanse w porównaniu z uczniami III klasy gimnazjum. Rzecznik wzywa minister edukacji by zainteresowała się sprawą. 

Uczniowie ósmych klas będą mieli mniej czasu na oponowanie materiału, gdy np zechcą wystartować w konkursie z języka angielskiego - tylko rok na przygotowanie się, podczas gdy uczniowie gimnazjów mają na to dwa lata.

Zobacz także

- To są bardzo nierówne szanse i ósmoklasiści są poszkodowani - alarmuje rzecznik. Nie maja bowiem wielkich szans, by przejść do kolejnych etapów konkursów, a co za tym idzie zwiększyć prawdopodobieństwa dostania się do lepszych liceów. Zdaniem RPD, to rażąca niesprawiedliwość, dyskryminacja, godząca w konstytucyjną zasadę równości obywateli wobec prawa.

Marek Michalak, który wciąż czeka na swojego następcę, pyta więc minister edukacji, jak zamierza ustosunkować się do sprawy i jak przeciwdziałać. Odpowiedzi na razie jednak nie uzyskał. 

RadioZET.pl/AJ/MP