Zabito kolejnych 10 islamistów w operacji na Synaju

Redakcja
13.02.2018 11:37
Zabito kolejnych 10 islamistów w operacji na Synaju
fot. Twitter

Egipskie siły bezpieczeństwa zabiły kolejnych 10 bojowników islamistycznych w zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej na półwyspie Synaj — poinformowała we wtorek egipska armia. W sumie od piątku zabitych zostało 38 islamistów.

Egipskie siły zatrzymały również od tego czasu 400 podejrzanych, w tym cudzoziemców — sprecyzowało wojsko w komunikacie przytaczanym przez telewizję państwową. Więcej szczegółów nie podano.

Zaangażowano wszystko, co się da

Operację przeprowadzają egipskie wojska lądowe, siły morskie i powietrzne, policja oraz siły specjalne, głównie w muhafazie (prowincji) Synaj Północny, a także w rejonie Delty Nilu oraz Pustyni Zachodniej.

Rozprawienie się władz z islamistami stanowi największe wyzwanie dla rządu Egiptu, który jest najbardziej zaludnionym w świecie państwem arabskim i głównym sojusznikiem regionalnym Stanów Zjednoczonych — zauważa agencja Reutera.

Walka trwa

Kilkadziesiąt godzin wcześniej egipskie siły bezpieczeństwa zabiły co najmniej 12 bojowników islamistycznych, a 92 aresztowały w ciągu weekendu w zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej na półwyspie Synaj.

Kilka dni po najkrwawszym w historii Egiptu zamachu, do którego doszło 24 listopada 2017 roku i w którym zginęło 305 osób, prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-Sisi nakazał dowództwu wojskowemu użyć wszelkiej siły koniecznej do przywrócenia w ciągu trzech miesięcy bezpieczeństwa na półwyspie Synaj. Sisi ubiega się o reelekcję w wyborach prezydenckich rozpisanych na 26-28 marca. Najpewniej je wygra, gdyż wszyscy kandydaci, którzy mogli stanowić dla niego poważne wyzwanie, wycofali się z walki o prezydenturę — zauważa agencja Reutera.

Na Synaju bardzo aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają tam ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

RadioZET.pl/pap/maal