Zamknij

Egzamin gimnazjalny 2017: arkusze wyciekły? Nie daj się nabrać

Redakcja
18.04.2017 11:01
Egzamin gimnazjalny przecieki arkusze
fot. PAP

Egzamin gimnazjalny 2017: przecieki, arkusze, pytania - tego tuż przed testami poszukują gimnazjaliści. Tak bardzo chcą znaleźć informacje o tym, co będzie na egzaminie gimnazjalnym, że są gotowi nawet za nie zapłacić. Potem okazuje się, że padli ofiarą internetowych naciągaczy.

Przecieki i wykradzione arkusze egzaminu gimnazjalnego co roku wabią uczniów, którzy do ostatniej chwili zastanawiają się, co będzie na teście. Na forach internetowych gimnazjaliści dzielą się informacjami z "prawdopodobnymi" ich zdaniem tematami. Niestety, pojawiają się też serwisy kuszące "wyciekami" tematów czy zadań z egzaminu gimnazjalnego. Często młodzi ludzie padają w ten sposób ofiarą oszustów, którzy oferują dostęp do "przecieków" za niewielką opłatą, której można dokonać przez SMS. Wielu gimnazjalistów decyduje się kilka złotych zapłacić, ale okazuje się potem, że informacje, które dostali, to np. kompilacja pytań egzaminacyjnych z poprzednich lat albo ubiegłoroczny arkusz.

Jak nie dać się nabrać na przecieki z egzaminu gimnazjalnego?

Przede wszystkim, zamiast liczyć na wyciek informacji, najlepiej po prostu solidnie przygotować się do egzaminów. Jeśli jednak uczeń ma wrażenie, że jego wiedza nadal wymaga uzupełnienia, to... powinien skupić się na powtarzaniu najważniejszych informacji, a nie na szukaniu arkuszy gimnazjalnych. Przecieki z pytaniami zdarzają się bowiem bardzo rzadko, a jeśli taka sytuacja ma miejsce, to zawsze egzamin jest powtarzany.

Jak już od lat przekonuje CKE, arkusze są zawsze bardzo dobrze zabezpieczone na każdym etapie ich tworzenia - od układania pytań aż po sam druk. Potem, kiedy formularze znajdą się już w szkole, to przechowywane są w sejfie i otwierane zawsze już na egzaminie.

Podobnie z dystansem należy podchodzić do przewidywań uczniów, którzy na forach internetowych dzielą się swoimi "pewnikami". Zamiast przewidywać, lepiej dobrze przerobić cały materiał.

RadioZET.pl/SA