Zamknij

Egzamin gimnazjalny 2019 do powtórzenia. W tej szkole się nie odbył

Redakcja
10.04.2019 17:02
Egzamin gimnazjalny 2019 do powtórzenia. W tej szkole się nie odbył
fot. Grzegorz Bukala/REPORTER

Egzamin gimnazjalny nie odbył się w jednej ze szkół w pomorskim. Kuratorium nadal apeluje do osób z kwalifikacjami pedagogicznymi o pomoc w organizacji egzaminów, zwłaszcza piątkowych – z j. obcych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Egzamin gimnazjalny 2019 rozpoczął się w środę o godzinie 9. Egzamin gimnazjalny jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie III klas gimnazjalnych zdają egzamin z wiedzy humanistycznej: najpierw egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwo, następnie z języka polskiego.

Egzamin gimnazjalny nie odbył się w Pucku

Do egzaminu gimnazjalnego w całym kraju przystąpiło ponad 350 tys. uczniów w ponad 7 tys. szkół. 

Za nami pierwsza część dzisiejszego egzaminu, odbyły się egzaminy z historii i wiedzy o społeczeństwie. W całej Polsce tylko w trzech szkołach doszło do nieprzewidzianych sytuacji. w pozostałych szkołach egzaminy odbyły się bez zakłóceń

ANNA ZALEWSKA

Pomorska kurator oświaty Monika Kończyk poinformowała w środę po południu na konferencji prasowej, że w jednej z placówek – z terenu gminy Puck, egzamin nie doszedł do skutku. Nie napisało go 70 uczniów. 

Pytana o powód, dla którego egzamin się nie odbył, Kończyk wyjaśniła, że w tym przypadku „nie doszło do skompletowania komisji”. Kurator dodała, że to „dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za przeprowadzenie egzaminu”. - I tutaj pan dyrektor zawiadomił we wtorek około godz. 20 Okręgową Komisję Egzaminacyjną (OKE) o braku osób w komisji egzaminacyjnej – powiedziała Kończyk.

Dodała, że OKE skontaktowała się z przedstawicielami kuratorium oświaty. - Pomogliśmy, wskazaliśmy dyrektorowi osoby, które się zgłosiły do nas do pomocy, bo ich jest naprawdę dużo. Natomiast pan dyrektor już wieczorową porą, podejrzewam, nie zdążył skompletować komisji. Zresztą wcześniej zawiadomił uczniów, że tego egzaminu nie będzie – powiedziała Kończyk.

Zobacz także

Przypomniała, że zgodnie z przepisami „w przypadkach losowych ze strony ucznia”, do egzaminu można podjeść w terminie czerwcowym. W czwartek „ze wsparciem kuratorium oświaty i OKE”, egzamin w tej szkole, z części matematyczno-przyrodniczej, odbędzie się.

Pytana o ewentualne konsekwencje, jakie może ponieść dyrektor szkoły z gminu Puck, Kończyk zaznaczyła, że w tej chwili kuratorium „przede wszystkim zależy na przeprowadzeniu egzaminów”. - To nie powinno się zdarzyć, będziemy to bardzo dokładnie wyjaśniać – powiedział z kolei wojewoda Drelich dodając, że sądzi, iż miał miejsce „błąd organizacyjny po stronie dyrektora szkoły, bo osoby do komisji były i ten egzamin powinien się w tej szkole odbyć”.

RadioZET.pl/PAP