Tysiące uczniów dostało błędne wyniki egzaminu. W OKE ktoś… „źle kliknął"

18.06.2019 17:15
Egzamin gimnazjalny matematyka 2019. OKE podało uczniom błędne wyniki
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ostatnie egzaminy gimnazjalne w historii za nami. Kilka dni po podaniu wyników okazuje się, że Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie musiała je częściowo zmienić, bo wielu uczniom z Mazowsza w rzeczywistości egzamin poszedł znacznie lepiej. „To skutek błędu systemu” – tłumaczyła dyrektor OKE w Warszawie Anna Frenkiel.

Nawet 9 tysięcy gimnazjalistów z dysleksją dostało błędne wyniki egzaminów.  Informację podała we wtorek stołeczna "Wyborcza", z którą wcześniej skontaktowała się czytelniczka. Z jej relacji wynika, że jej syn początkowo uzyskał w części matematycznej 76 proc., ale jego wynik podskoczył potem nagle do 90 proc. Podobnie było u jego kolegów.

ZOBACZ: Egzamin gimnazjalny 2019 - MATEMATYKA, PRZYRODA: odpowiedzi, arkusze PDF

"W systemie już są poprawne wyniki, a w środę uczniowie dostaną poprawne zaświadczenia, więc nie będzie miał on wpływu na rekrutację" – tłumaczyła dyrektor OKE Anna Frenkiel. Jak dodała, „sytuacja dotyczy wyłącznie tych, u których stwierdzono dysleksję, ok. 10 proc. uczniów, którzy zdawali egzamin na Mazowszu".

Ale jak właściwie do błędu doszło? OKE tłumaczy, że któryś z informatyków… „źle kliknął”. Najprawdopodobniej przy przetwarzaniu wyników w systemie informatycznym, przy przenoszeniu wyników z systemu e-oceniania do systemu, w którym publikowane są wyniki uczniów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PAP