Oceń
Odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki publikujemy poniżej. Nieoficjalne odpowiedzi i wskazówki, jak należało rozwiązać zadania, przygotowała dla nas matematyczka, ekspertka z zespołu Pi-stacja.
Egzamin ósmoklasisty, matematyka - ODPOWIEDZI, rozwiązania zadań, arkusze CKE
Odpowiedzi z egzaminu ósmoklasisty 2022 z matematyki przedstawiła dla nas i omówiła matematyczka Dobrawa Szlachcikowska z Pi-stacji.
Te nieoficjalne rozwiązania zadań pozwolą ósmoklasistom na wstępne poznanie swoich wyników, które są decydujące w rekrutacji do szkół średnich. Dzięki temu zdający zaoszczędzą sobie wielu stresów i nerwów podczas oczekiwania na oficjalne wyniki egzaminu ósmoklasisty.
Egzamin ósmoklasisty, matematyka - ODPOWIEDZI, rozwiązania, arkusze CKE
- Na pewno zadania otwarte były łatwe, stosunek punktów do stopnia trudności mógł się uczniom spodobać - komentuje nauczycielka matematyki Dobrawa Szlachcikowska ze zespołu Pi-stacja, który oferuje uczniom m.in. darmowe wideolekcje i korepetycje z przedmiotów ścisłych. Uczniowie jej zdaniem mogli mieć jednak problemy z niektórymi zadaniami zamkniętymi.
- Przede wszystkim z ćwiczeniem trzecim i szóstym. Jak na zadania za jeden punkt trzeba było tam sporo rzeczy przeanalizować i policzyć - tłumaczy matematyczka. Jej uwagę zwróciło również zadanie nr 11. - Było proste, jeśli chodzi o obliczenia, ale było tam dość skomplikowane równanie, więc to też mogło sprawić problem uczniom - mówi Dobrawa Szlachcikowska.
Na stronie radiozet.pl w czwartek, 26 maja, opublikujemy również odpowiedzi i omówienie egzaminu ósmoklasisty z jęz. angielskiego. Rozwiązania zadań z tej części z komentarzem przygotuje dla nas Mireille Szałkowska, anglistka ze szkoły Pro Futuro w Warszawie.
Egzamin ósmoklasisty - kiedy wyniki, jakie zasady
Egzamin ósmoklasisty z matematyki składa się z 15 zadań zamkniętych i czterech zadań otwartych. Na napisanie matematyki młodzież ma 100 minut, a na jęz. obcy - 90 minut. Najwięcej uczniów (97,5 proc.) zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminu z tego języka przystąpi 2,2 proc. uczniów ósmych klas.
Ostrzegamy też wszystkich, którzy w internecie natrafili na przecieki z egzaminu ósmoklasisty. Nie jest możliwe, aby arkusze CKE, pytania i odpowiedzi pojawiły się w sieci przed oficjalnym rozpoczęciem testu. Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, egzamin ósmoklasisty musiałby zostać powtórzony.
Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną opublikowane w piątek 1 lipca. Będzie można je sprawdzić za pośrednictwem portalu uruchomionego przez właściwą Okręgową Komisję Edukacyjną. W tym celu trzeba będzie wejść wpisać swój PESEL oraz hasło, które każdy uczeń otrzymał wcześniej w swojej szkole. Zaświadczenia uczniowie otrzymają 8 lipca.
Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, wystarczy do niego podejść. Wyniki z każdej części brane są jednak pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich, a ta w tym roku będzie wyjątkowo trudna, bo do liceów, techników i branżówek pójdzie 1,5 rocznika. Do egzaminu ósmoklasisty w całej Polsce przystąpi 502,6 tys. uczniów. W tym roku wśród zdających będzie też 7150 uczniów z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny.
RadioZET.pl
Oceń artykuł