Zamknij

Zalewska wprost o podwyżkach dla nauczycieli: pieniędzy nie ma

Redakcja
15.04.2019 11:13
Anna Zalewska
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

– Dziękujemy dyrektorom i tym nauczycielom, którzy są przy swoich uczniach – powiedziała w poniedziałek minister Anna Zalewska i zapewniła, że wszystkie egzaminy odbyły się zgodnie z planem i bez jakichkolwiek zakłóceń. Szefowa MEN skomentowała też postulaty strajkujących nauczycieli. 

Anna Zalewska, nawiązując do trwającego ósmy dzień strajku nauczycieli, dodała, że w budżecie nie ma pieniędzy na ich postulaty. 

Rozmawiamy ze związkami zawodowymi. O randze rozmów świadczy fakt, że przewodzi im Beata Szydło. Chcemy zmienić strukturę wynagrodzeń, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić wyższej stawki podstawowej.

A co z radami klasyfikacyjnymi? „Myślę, że wszystkie rady się odbędą” – powiedziała szefowa MEN. 

Zobacz także

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zdawali egzamin z języka polskiego. Do testów ósmoklasisty przystąpiło 377 tys. uczniów z prawie 13 tys. polskich szkół.

W drugim dniu będą zdawać egzamin z matematyki, a w trzecim z języka obcego.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany po raz pierwszy, co jest konsekwencją wprowadzenia reformy edukacji – wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat. Przystąpienie do testów jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

Wynik egzaminu uczniowie poznają 14 czerwca. Wpływa on na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Zaświadczenia o wynikach wraz ze świadectwem szkolnym otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 21 czerwca.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK