Zamknij

Egzamin ósmoklasisty będzie miał więcej części? Jest apel do ministra edukacji

13.04.2021 17:48
egzamin ósmoklasisty
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Apelujemy do ministra edukacji i do rządu, żeby nie podnosić poprzeczki w tym trudnym czasie - mówili we wtorek politycy KO. To ich reakcja na plany rozszerzenia egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Politycy KO składają w Sejmie projekt ustawy dotyczący odroczenia wprowadzenia czwartej części egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty, zgodnie z planem reformy edukacji, od roku szkolnego 2021/2022 będzie trwał nie trzy, a cztery dni. Ósmoklasistom, do egzaminu z języka polskiego, matematyki i języka obcego, dojdzie jeszcze egzamin z przedmiotu do wyboru: geografii, historii, fizyki, biologii lub chemii.

Egzamin ósmoklasisty w 2022 roku będzie trudniejszy?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą odroczenia wprowadzenia takiego egzaminu. W tej sprawie przygotowali już projekt ustawy. We wtorek zaapelowali do ministra edukacji i nauki oraz do rządu, by ci wzięli ten projekt pod uwagę. - Pragniemy złożyć projekt ustawy dotyczący odroczenia wprowadzenia czwartej części egzaminu dla ósmoklasisty w 2022 roku - mówiła posłanka Kinga Gajewska. - W 2022 roku uczniowie, zgodnie z prawem uchwalonym przez PiS, będą zdawali egzamin z dodatkowego przedmiotu - dodała.

Jak mówiła, KO przeprowadziła "szerokie konsultacje społeczne, które zakończyły się podpisaniem apelu przez wiele organizacji pozarządowych". - Wszyscy postulujemy, aby odroczyć ten egzamin dla dobra dzieci, nauczycieli, dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - podkreśliła Gajewska.

Posłanka KO Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że presja ma sens i "powoduje, że rządzący się cofają". - Tym razem też słyszymy pierwsze zapowiedzi pana Czarnka, że rozważy tę zmianę, którą proponujemy. Dlatego mówimy: sprawdzam. Składamy projekt ustawy, który opóźnia ten egzamin - powiedziała Lubnauer.

Według posłanki KO i byłej minister edukacji Krystyny Szumilas "czas pandemii, to nie czas podwyższania poprzeczki, tylko czas, w którym trzeba pomóc młodym ludziom". - Ponieważ są zamknięci w domach, nie mają kontaktu z nauczycielami, ich edukacja jest utrudniona. Trzeba im pomóc przejść przez ten czas, a nie utrudniać egzamin - powiedziała Szumilas. - My nie apelejemy o to, żeby zmniejszyć wymagania, ale o to, żeby nie podnosić poprzeczki w tym trudnym czasie, żeby pomóc młodzieży przejść przez ten trudny czas - dodała.

W ubiegły piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek informował, że w tym tygodniu zostanie podjęta decyzja, jaka będzie matura i egzamin ósmoklasisty w 2022 roku. - Skłaniamy się do tego, żeby kontynuować to, co jest na maturze i na egzaminie ósmoklasisty w tym roku - podkreślił minister.

RadioZET.pl/PAP

C