Zamknij

Egzamin ósmoklasisty jednak nie bez zakłóceń? CKE potwierdza awarię

15.04.2019 15:59
Egzamin ósmoklasisty
fot. Maciej Kosycarz/KFP/Reporter

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało w poniedziałek, że pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty przebiegł zgodnie z planem. Oznacza to, że do testów z języka polskiego przystąpiło ponad 377 tys. uczniów. Ale czy na pewno wszystko odbyło się bez zakłóceń?

Anna Zalewska zapewniła podczas konferencji prasowej, że „wszystkie egzaminy we wszystkich szkołach odbyły się zgodnie z procedurami i zgodnie z prawem, bez jakichkolwiek zakłóceń”.

Okazuje się jednak, że nie do końca, bo doszło do awarii informatycznych systemów egzaminacyjnych, przez które dyrektorzy powinni wysłać protokoły egzaminacyjne, sporządzane po zakończeniu egzaminu. O sprawie poinformował nas za pośrednictwem Czerwonego Telefonu Radia ZET dyrektor jednej ze szkół podstawowych.

Zobacz także

Informację o awarii potwierdził reporterowi Radia ZET Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zapewnił jednak, że w żaden sposób nie wpłynie to na przebieg egzaminów ósmoklasisty.

System ma zostać naprawiony przed majówką, dlatego zanim awaria zostanie usunięta dyrektorzy mają sporządzać protokoły w tradycyjny sposób – na papierze. Później będą musieli jeszcze raz wprowadzić dane do systemu.

Egzamin ósmoklasisty

Egzamin jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie ósmych klas szkół podstawowych zdawali egzamin z języka polskiego. Do testów ósmoklasisty przystąpiło 377 tys. uczniów z prawie 13 tys. polskich szkół. W drugim dniu będą zdawać egzamin z matematyki, a w trzecim z języka obcego. Wyniki poznają 14 czerwca. 

Zobacz także

RadioZET.pl