Zamknij

Tak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty? CKE publikuje przykładowe arkusze

Redakcja
19.12.2017 15:44
Egzamin
fot. East News

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała przykładowe arkusze na egzamin ośmioklasisty. Zawierają one zadania z języka polskiego, matematyki i kilku języków obcych. Pierwszy tego typu egzamin odbędzie się wiosną 2019 roku.

Smog truje Polskę! Sprawdź listę chorób, które może powodować

Centralna Komisja Egzaminacyjna na swoim oficjalnym profilu na Twitterze opublikowała link do swojej strony internetowej. Umieszczono tam arkusze z języka polskiego, matematyki oraz sześciu języków obcych (angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, włoski i rosyjski).

Do każdego z przedmiotów dołączone zarówno wersję standardową, jak i specjalną, przeznaczoną dla uczniów z niepełnosprawnościami: niedowidzących, niedosłyszących, z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz ruchowymi spowodowanymi dziecięcym porażeniem mózgowym. Znajdziemy tam również arkusze dla przeznaczone dla cudzoziemców oraz przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych: ukraińskiej, litewskiej i kaszubskiej.

Zobacz także

Dyrektor CKE tłumaczy i radzi

Jak podkreśla w rozmowie z Onet.pl dyrektor CKE Marcin Smolik, arkusze zawierają zadania, których celem jest weryfikacja wiedzy i umiejętności określonych w programie nauczania całej szkoły podstawowej. Oznacza to, że obecni siódmoklasiści (a więc przyszli egzaminowani) mogą nie potrafić jeszcze wszystkich zadań rozwiązać.

- Odradzamy wykorzystywanie arkuszy jako materiału do przeprowadzania próbnego egzaminu, a tym bardziej, jako materiału służącego ocenianiu wiedzy uczniów na bieżącym etapie - przyznaje, sugerując, że właściwiej byłoby, gdyby na nauczyciele podczas lekcji zaproponowali uczniom rozwiązywanie zadań ze wspomnianych arkuszy w parach bądź grupach.

Ważne informacje

Oprócz samych arkuszy, w witrynie CKE znajdziemy także kryteria oceniania rozwiązywanych zadań pisemnych, a także nagrania z prawidłowymi bądź przykładowymi zadaniami z języków obcych, sprawdzających takie umiejętności jak rozumienie ze słuchu czy transkrypcja nagrań.

Warto przypomnieć, że ostatecznie egzamin ósmoklasisty będzie się składał nie tylko z j. polskiego, obcego oraz matematyki, lecz także z jednego dodatkowego przedmiotu do wyboru (biologii, chemii, fizyki, geografii i historii).

Zobacz także

Jednakże ta opcja pojawi się dopiero od roku szkolnego 2021/22, gdy do egzaminu po raz pierwszy przystąpią uczniowie mający za sobą pełen cykl nauczania, określony w nowej, zatwierdzonej w reformie MEN, podstawie programowej.

RadioZET.pl/Onet.pl/cke.gov.pl/MP