Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej będą kontynuowane. W tym roku się nie skończą

Redakcja
02.03.2017 16:18
ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017
fot. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA

- Ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej nie zakończą się w 2017 r., zespół prokuratorów nadal czeka na opinie biegłych dotyczące wyników ekshumacji, które dotąd przeprowadzono –- poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Prokuratura nie chce ujawniać żadnych informacji dotyczących terminów kolejnych ekshumacji. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w styczniu i lutym kolejne ekshumacje nie były przeprowadzane, w sumie od połowy listopada 2016 r. ekshumowano więc 11 ofiar katastrofy smoleńskiej.
- Zgodnie z przyjętymi przez prokuraturę zasadami, o zaplanowanych kolejnych ekshumacjach powiadamiane są sukcesywnie rodziny ofiar. Z uwagi na charakter czynności i szacunek do uczuć rodzin ofiar, prokuratura nie będzie informowała o planowanych terminach ekshumacji - – poinformowała prokurator Bialik. Zaznaczyła jednak, że "czynności ekshumacyjne nie zostaną zakończone w 2017 roku".

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET
Prokurator dodała, że Prokuratora Krajowa czeka na opinię zespołu biegłych z zakresu medycyny sądowej, dotyczące wyników przeprowadzonych ekshumacji. "Po ich otrzymaniu będą one przedmiotem analizy prokuratorów z zespołu śledczego" - poinformowała.
Bialik poinformowała również, że "trwają czynności mające na celu przekazanie zabezpieczonych śladów do badań w zagranicznych laboratoriach". Pod koniec lutego prokuratura informowała, że zawarła umowę z brytyjskim Forensic Explosives Laboratory (FEL) na wykonanie analizy śladów materiałów wybuchowych w próbkach pobranych w ramach śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.
O planach ekshumowania ofiar katastrofy smoleńskiej PK poinformowała w czerwcu ubiegłego roku. Ekshumacje rozpoczęto w połowie listopada - ekshumowano wówczas parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich. Następnie ekshumowano Stefana Melaka, Tomasza Mertę, Aleksandra Szczygłę, Edwarda Duchnowskiego, Janinę Natusiewicz-Mirer, Ewę Bąkowską, Dariusza Michałowskiego, Mariusza Handzlika i Piotra Nurowskiego - w sumie 11 osób. W trakcie ekshumacji, które zostały wykonane w 2016 r. potwierdzono jedną zamianę ciał - podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika i b. prezesa PKOI Piotra Nurowskiego.

RadioZET.pl/PAP/MaAl