Ekshumacje smoleńskie: Badania potwierdzają tożsamość Przewoźnika

Redakcja
16.03.2017 06:53
Ofiary katastrofy smoleńskiej
fot. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA

Wstępne badania potwierdzają, że ekshumowana we wtorek 12. ofiara katastrofy smoleńskiej to Andrzej Przewoźnik, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa –- dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do sprawy.

Według informatora PAP badania były przeprowadzane we wtorek i w środę. Wykonywana miała być - tak jak w czasie poprzednich ekshumacji -– tomografia, sekcja zwłok, pobrano próbki do dalszych badań m.in. do badań histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Zobacz także

„- Tożsamość pana Przewoźnika została podczas wstępnych badań potwierdzona” - dodał informator PAP. Jak dowiedziała się PAP, na marzec zaplanowano w sumie, razem z przeprowadzoną już ekshumacją Andrzeja Przewoźnika, sześć takich czynności. Jedna z nich ma zostać przeprowadzona w najbliższych dniach w Warszawie. Kolejne ekshumacje, według informatora PAP, zaplanowano na kwiecień.

Zagłosuj

Czy nowa komisja smoleńska jest potrzebna?

Liczba głosów:

Prokuratura Krajowa od początku informowała, że ekshumacja ciał ofiar katastrofy smoleńskiej jest niezbędna wobec popełnionych wcześniej błędów. Chodzi m.in. o możliwą zamianę ciał ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. i nieprawidłowości w opisie stwierdzonych obrażeń w dokumentacji sporządzonej przez stronę rosyjską. Zlecone przez PK badania przeprowadza 14-osobowy międzynarodowy zespół ekspertów. Znajdą się w nim m.in. trzy osoby z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie (Szwajcaria), jedna z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii oraz dwóch profesorów z Odense (Dania). Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie, pobierają próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/PAP/MaAl