Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ekstremalne warunki w Tatrach. Kilkadziesiąt osób utknęło w schroniskach

04.01.2019 08:50
xxx wiadomosci

W Tatrach panują wyjątkowo niekorzystne warunki turystyczne. Około 50 osób utknęło w schroniskach i czeka na zmniejszenie zagrożenia lawinowego.

tatry zagrozenie lawinowe fot. Albin Marciniak/East News

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w międzynarodowej pięciostopniowej skali obowiązuje w Tatrach od czwartku. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, a ratownicy TOPR odradzają wszelkie wyjścia w góry, bo możliwe jest samorzutne schodzenie wielkich lawin.

Zamknięty jest szlak do Morskiego Oka. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o niepobieraniu opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry, gdzie znalazły się tablice z ostrzeżeniami o zagrożeniu. 

Z kolei w schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki utknęło około 50 turystów, którzy czekają na poprawę warunków pogodowych.

Śniegu przybędzie

Niestety prognozy synoptyków nie są optymistyczne. Śnieg w Tatrach będzie padał jeszcze co najmniej do końca tygodnia. Tylko w ciągu nocy z czwartku na piątek przybyło tam kilkanaście centymetrów białego puchu.

– Na Kasprowym Wierchu leży już 192 cm śniegu, a termometry na szczycie wskazują 18 stopni mrozu – powiedział w piątek PAP dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.

RadioZET.pl/PAP/MK

Oceń