Zamknij

Awaria energetyczna. Doszło do zatrzymania 10 z 11 bloków Elektrowni Bełchatów

17.05.2021 21:16
Elektrownia Bełchatów
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

W Elektrowni Bełchatów trwają prace nad uruchomieniem 10 z 11 bloków energetycznych, wyłączonych z powodu awarii na stacji rozdzielczej w Rogowcu. Dostawy prądu nie są zagrożone.

Według operatora, w Elektrowni Bełchatów doszło do zatrzymania 10 z 11 bloków. Jak dodano, 11 blok jest przyłączony do innej stacji - Trebaczew, dlatego pracuje. Jako pierwszy o awarii poinformował na Twitterze dziennikarz Radia Nowy Świat Klaudiusz Slezak.

''Nie działa 10 z 11 bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. W sieci brakuje ok. 3900mW (to mniej więcej tyle ile produkują 2 średnie elektrownie). Powodem awaria jednej ze stacji PSE. Sytuacja jest trudna - usłyszałem'' - napisał. 

Elektrownia Bełchatów. Doszło do zatrzymania 10 z 11 bloków

Do awarii na stacji w Rogowcu doszło w poniedziałek w godzinach popołudniowych. Awaria w tym miejscu została już usunięta. Obecnie inżynierowie pracują w elektrowni nad przywróceniem do działania wyłączonych awaryjnie bloków energetycznych.

Jak zapewniła rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych Beata Jarosz-Dziekanowska, krajowy system energetyczny pracuje stabilne. – Nie są przewidywane żadne braki. Jako operator systemu mamy rezerwę, która jest wymagana i możemy korzystać z importu awaryjnego – zaznaczyła.

Energetyczny koncern poinformował, że obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew. Nie wiadomo, ile czasu zajmie sztabowi inżynierów przywrócenie do systemu pozostałych bloków.

– Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych–  – zapewniono w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej PGE GiEK.

Zobacz także

PSE, to spółka Skarbu Państwa, która jest operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce. Odpowiada ona za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. PSE zarządzają ponad 15 tys. km linii najwyższych napięć i 109 stacjami elektroenergetycznymi. 

Elektrownia Bełchatów jest największym dostawcą energii elektrycznej w Polsce. Produkuje ponad 20 proc. krajowej energii. Trafia ona do 11,5 mln gospodarstw domowych. Moc pracujących na terenie elektrowni bloków wynosi 5298 MW.

RadioZET.pl/PAP