Zamknij

Elżbieta Witek - kim jest nowa minister spraw wewnętrznych i administracji?

04.06.2019 12:01
Elżbieta Witek - kim jest nowa minister spraw wewnętrznych i administracji?
fot. Piotr Molecki/East News

Elżbieta Witek jest nową mister spraw wewnętrznych i administracji. Na tym stanowisku zastąpiła Joachima Brudzińskiego, który zdobył mandat europosła w ostatnich wyborach do Europarlamentu i odszedł z resortu. Co warto wiedzieć o nowej szefowej MSWiA? Szczegółowe informacje o karierze i życiu prywatnym Elżbiety Witek zamieszczamy poniżej.

Kim jest Elżbieta Witek? Wiek, rodzina, mąż, MSWiA, kariera, życie prywatne, osiągnięcia i inne informacje na temat nowej minister spraw wewnętrznych i administracji można znaleźć w tym artykule.

Elżbieta Witek nową minister spraw wewnętrznych i administracji

We wtorek, 4 czerwca o godzinie 10:30 prezydent Polski Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim w Warszawie dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Nową minister spraw wewnętrznych i administracji została Elżbieta Witek, która na tym stanowisku zastąpiła Joachima Brudzińskiego. Były już szef resortu otrzymał mandat europosła w ostatnich wyborach do Europarlamentu, które odbyły się 26 maja. 

Rekonstrukcja rządu Morawieckiego. Znamy nazwiska nowych ministrów 

Elżbieta Witek - kim jest nowa szefowa MSWiA? [WIEK, RODZINA, MĄŻ, KARIERA]

Elżbieta Witek, szefowa MSWiA, urodziła się 17 grudnia 1957 roku w Jaworze. Pod koniec 2019 skończy 62 lata. Ukończyła studia na kierunku historia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, a następnie studia podyplomowe w zakresie wiedzy o Unii Europejskiej w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Później do 2006 roku pracowała jako nauczyciela i dyrektorka szkół w Jaworze, skąd pochodzi. W 1980 została członkinią „Solidarności”, a dwa lata później została tymczasowo aresztowana za działalność opozycyjną. Na początku lat 90. należała do Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Od 2002 zasiadała w jaworskiej radzie miejskiej. 

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2001 roku, z listy Prawa i Sprawiedliwości bez powodzenia kandydowała do Sejmu. W kolejnych wyborach natomiast została wybrana do Sejmu V kadencji w okręgu legnickim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski. W lipcu 2015 roku Elżbieta Witek objęła funkcję rzecznika prasowego PiS. W tym samym roku w wyborach ponownie została wybrana do Sejmu.

W 2015 roku Elżbieta Witek powołana została na ministra bez teki w rządzie Beaty Szydło. Powierzono jej również funkcje szefa gabinetu politycznego premiera oraz rzecznika prasowego Rady Ministrów. W 2017 roku objęła stanowisko ministra bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego. Pod koniec tego samego roku jednak została odwołana ze składu Rady Ministrów.

Elżbieta Witek prywatnie związana jest ze Stanisławem Witkiem. 

RadioZET.pl