Zamknij
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce

„DGP”: Koncepcja emerytury obywatelskiej. Bogaci mają dzielić się z biedniejszymi

Redakcja
29.03.2018 12:16
pusty portfel
fot. Shutterstock

Koncepcja emerytury obywatelskiej już od jakiegoś czasu przebija się do głównego nurty debaty o wyzwaniach emerytalnych dla Polaków. Fundacja Kaleckiego zaproponowała projekt, w którym emerytura obywatelska mogłaby wynosić 1470 zł. O szczegółach pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. 

Koncepcja emerytury obywatelskiej zakłada, że prawo do niej miałaby każda osoba, nawet ci, którzy nigdy nie pracowali. Osoby z wyższymi dochodami, którym należałoby się wyższe świadczenie, miałyby ponadto oddawać 10 proc. swojej kwoty na fundusz dla najbiedniejszych. 

Zobacz także

Wizja emerytury dla każdego ma być odpowiedzią na wyzwania dotyczące wypłacania świadczeń starszym obywatelom. Już teraz eksperci przewidują, że pieniędzy zwyczajnie nie starczy dla wielu osób w wieku emerytalnym. Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie emerytura obywatelska — czyli ujednolicona kwota wypłacana każdemu obywatelowi. 

Koncepcja emerytur obywatelskich została przedstawiona pod koniec lutego przez dr. Dariusza Standerskiego z Fundacji Kaleckiego na IV Forum Współpracy zorganizowanym przez ZUS — informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Dyskusja nad pomysłem (zwłaszcza punkt o przekazywaniu 10 proc. świadczenia dla najbiedniejszych) wywołała burzę.

Eksperci emerytalni byli też zdziwieni, że do debaty ZUS zaprosił wąską grupę osób. Tymczasem Związek Rzemiosła Polskiego utrzymuje, że jego przedstawiciele w ogóle nie dostali zaproszenia.

Zobacz także

ZUS odpiera te zarzuty.  Organizowane przez nas forum jest miejscem debaty o najważniejszych problemach dotyczących rynku pracy, systemu ubezpieczeniowego czy emerytalnego — informuje jego rzecznik prasowy, Wojciech Andrusiewicz, cytowany przez „DGP”.

Koncepcja emerytury obywatelskiej analizowana przez Fundację Kaleckiego zakłada, że graniczna kwota świadczenia powinna wynosić 1470 zł, czyli „70 proc. wysokości obecnego minimalnego wynagrodzenia za pracę” — czytamy w DGP. Zdaniem ekspertów system emerytalny powinien składać się z emerytury obywatelskiej oraz indywidualnego planu emerytalnego.

Eksperci cytowani przez „DGP” są jednak przekonani, że wizja głodowych emerytur przekona Polaków, że czas na zmiany w systemie np. te opierające się na koncepcji emerytury obywatelskiej. 

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna/KM

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce