Zamknij

Prezes PFR potwierdza przekształcenie OFE. "Zmiany wejdą w życie za rok"

Redakcja
14.02.2017 10:35
Zmiany w OFE już za rok.
fot. PAP

Paweł Borys, prezes PFR, potwierdził, że zmiany w OFE wejdą w życie zgodnie z pierwotnym planem, od stycznia 2018 roku. Zamiast dotychczasowego systemu, powstaną fundusze inwestycyjne oraz platforma emerytalna dla przedsiębiorców.

- Przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne, stworzenie platformy emerytalnej dla przedsiębiorców i utworzenie funduszu inwestycyjnego przez Polski Fundusz Rozwoju - to elementy reformy emerytalnej i Programu Budowy Kapitału - mówi Paweł Borys, prezes PFR.

W lipcu 2016 roku wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował Program Budowy Kapitału, który jest jednym z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zakłada on przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne - 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków. Natomiast pozostałe 25 proc. aktywów (ok. 35 mld zł) - dodał - zostanie przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, zarządzanie którym ma przejąć PFR. Dzięki temu - według Pawła Borysa - Fundusz Rezerwy Demograficznej "miałby w sumie ok. 55 mld zł aktywów, czyli bardziej realny kształt, co stanowiłoby pewien bufor bezpieczeństwa na przyszłość". Drugi bardzo ważny element planowanej reformy - podkreślił prezes PFR - to upowszechnienie pracowniczych planów kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę.

- Trzeba stworzyć platformę elektroniczną, na której będą dostępne rozwiązania techniczne, które pozwolą kilku milionom przedsiębiorstw sprawnie stworzyć programy dla swoich pracowników. Na tym portalu byłaby kompleksowa informacja, jak tworzyć programy, byłby dostęp do wszystkich produktów; można by zapisywać się do konkretnego funduszu; byłaby także porównywarka produktów - wyjaśnia Borys.

Slajd_article-content-max

Jednocześnie PFR utworzyłby własny fundusz i gdyby ktoś nie wybrał żadnego z obecnych na rynku, to fundusz PFR byłby tym domyślnym. Obecnie zespół złożony z przedstawicieli ministerstw: Rozwoju, Finansów, Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przygotowuje stosowne projekty ustaw.

- Cały czas wierzę, że zgodnie z pierwotnym planem, w 2017 roku uda się przyjąć te ustawy i z początkiem 2018 roku wdrożyć zmiany w OFE w zakresie funduszu rezerwy demograficznej, a w 2018 roku zaczniemy tworzyć Pracownicze Plany Kapitałowe - podsumowuje Borys.

RadioZET.pl/PAP/MaAl