Imię tylko z chrztu? Episkopat opracował nowe zasady bierzmowania

Redakcja
06.04.2017 15:48
Bierzmowanie
fot. East News

Czy to rewolucja w przygotowaniu do bierzmowania? Biskupi opracowali nowy dokument, w którym mowa m.in. o wyborze imienia czy procedurach uczestnictwa w tym sakramencie. 

W rozmowie z reportem Radia ZET, rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik, podaje jedną z nowych wskazówek, dotyczących bierzmowania. Jest nią zachowanie imienia ze chrztu.

- W ten sposób jeszcze bardziej poznamy i polubimy swojego patrona, który towarzyszy nam od pierwszych dni naszego życia - tłumaczy. - Jeśli ktoś na chrzcie nie otrzymał imienia świętego, wówczas podczas bierzmowania wybiera sobie nowe imię, aby mieć patrona - dodaje. 

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

W nowym dokumencie biskupi zwracają także uwagę, że świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni. Tam, gdzie nie jest to możliwe, świadkiem może być inna osoba, która ukończyła 16 lat i przyjęła już sakrament bierzmowania. 

Oprócz tego, procedura przygotowania do uczestnictwa w tej uroczystości zakładać będzie 30 spotkań dla kandydatów oraz specjalnie zebrania formacyjne dla ich rodziców. Ostatecznie ukrócona zostanie też możliwość przystępowania do bierzmowania w ramach placówki oświatowej - od teraz będzie można tego dokonać tylko w parafii, w najbliższej parafii. 

RadioZET.pl/ID/MP