Zamknij

Nie żyje ksiądz z "Tylko nie mów nikomu" Sekielskich. Miał 92 lata

12.11.2020 19:55
Eugeniusz Makulski nie żyje
fot. Laski Diffusion/Laski Diffusion/East News

Eugeniusz Makulski nie żyje. Ksiądz znany z filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", odkrywającego prawdę na temat tuszowania pedofilii w polskim Kościele, miał 92 lata. Był on odsunięty od pełnienia działalności duszpasterskiej.

Eugeniusz Makulski nie żyje. Ksiądz jest znany przede wszystkim  z historii opowiedzianej w filmie "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich, traktującego o procederze ukrywania pedofilii w polskim Kościele katolickim.

W czwartek zmarł były kustosz sanktuarium w Licheniu ks. Eugeniusz Makulski - potwierdził rzecznik Zgromadzenia Księży Marianów ks. Piotr Kieniewicz. O śmierci ks. Makulskiego pierwsza poinformowała Katolicka Agencja Informacyjna. Duchowny miał 92 lata, był odsunięty od działalności duszpasterskiej.

Eugeniusz Makulski urodził się 9 lutego 1928 r. w Kotarszynie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. W wieku 20 lat wstąpił do Zgromadzenia Księży Marianów. W 1966 r. został skierowany przez przełożonych zakonnych do parafii Licheń, aby przygotować koronację Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej.

Zobacz także

Jako kustosz sanktuarium był inicjatorem powstania bazyliki w Licheniu, będącej jedną z największych świątyń na świecie. Budowa została sfinansowana z datków wiernych. Makulski pełnił funkcję kustosza sanktuarium przez 38 lat - do 2004 r.

Eugeniusz Makulski nie żyje. Ksiądz z "Tylko nie mów nikomu" miał 92 lata

W maju ubiegłego roku w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" przedstawiono przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W produkcji pojawiła się również historia byłego kustosza sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po emisji filmu Zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie dotyczące kapłana.

Zobacz także

"Ks. Makulski podporządkował się postanowieniom Stolicy Apostolskiej, zaś decyzją przełożonych zakonnych został odsunięty od pełnienia jakiejkolwiek działalności duszpasterskiej" – informowało wówczas Zgromadzenie. "Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła. Nic nie jest w stanie wynagrodzić im tej krzywdy" – napisano w oświadczeniu.

Zobacz także

Sprzed bazyliki w Licheniu Starym w czerwcu 2019 r. usunięty został pomnik Jana Pawła II, na którym znajdowała się też postać ks. Eugeniusza Makulskiego. Monument przedstawiał papieża, który z rąk klęczącego kustosza sanktuarium otrzymuje makietę świątyni. Pomnik wrócił na miejsce miesiąc później w zmodyfikowanej wersji - bez ks. Makulskiego.

Obecnie na stronie internetowej sanktuarium w Licheniu nazwisko ks. Makulskiego nie pojawia się ani w sekcji o historii sanktuarium i budowy bazyliki, ani w zakładce dotyczącej historii zgromadzenia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP