Alarm bombowy na wręczeniu nagród. Prof. Łętowska przemawiała na Pl. Zamkowym

Redakcja
06.06.2017 10:48
Alarm bombowy na wręczeniu nagród. Prof. Łętowska przemawiała na Pl. Zamkowym
fot. PAP

Wykład w plenerze, stojąc na krześle. W takich warunkach swoje przemówienie musiała wygłosić profesor Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Profesor Łętowska odebrała w poniedziałek nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. Uroczysta ceremonia wręczenia wyróżnienia miała odbyć się w Domu Literatów.

W auli zebrało się ponad 100 osób, w tym czołowi przedstawiciele polskiej palestry, akademicy, byli ministrowie (Barbara Piwnik), byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, z Andrzejem Rzeplińskim na czele.

 - Tej, której myśl, słowo i odwaga cywilna stają na drodze ucieczki od wolności. Tej, która ironię czystego rozumu stawia na straży prawa do nadziei - napisano w werdykcie jury, który odczytał prezes PEN Clubu Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu.

Niestety, plany organizatorów pokrzyżował alarm bombowy i wszyscy goście musieli zostać ewakuowani z budynku na Starym Mieście.

- Mail z pogróżkami przyszedł po 18 już w trakcie trwania uroczystości wręczania nagrody prof. Ewie Łętowskiej. Jako nadawca figurował pewien znany wykładowca uniwersytecki, z pewnością ktoś się podszył pod jego adres. Mail zapowiadał wybuch bomby o 19.00, odebrała go pracowniczka PEN Clubu, ja byłem przecież na sali. Gdy ta wiadomość do mnie dotarła, poprosiłem zebranych – a przyszła masa ludzi, był nadkomplet – o wyjście. Podkreśliłem, że to na pewno fałszywy alarm, była już zresztą 19:03. Nie mam pretensji do policji, zachowali się jak należy w takiej sytuacji - mówił w rozmowie z OKO.press Adam Pomorski.

Choć wykład prawniczki ma zostać przeniesiony na inny termin nie zrezygnowała ona z powiedzenia kilku słów do zgromadzonych ludzi. 

Część zaplanowanej prelekcji o tytule "Poezja i konstytucja" postanowiła wygłosić na ulicy. Sędzia weszła na krzesło i mówiła do tłumu na Placu Zamkowym.

Ci, którzy postanowili skomentować postawę Łętowskiej, wyrażali się o niej raczej pochlebnie. Nie zabrakło słów wsparcia i podziwu. 

RadioZET.pl/OKO.Press/KM