Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Alarm bombowy na wręczeniu nagród. Prof. Łętowska przemawiała na Pl. Zamkowym

06.06.2017 10:48
xxx wiadomosci

Wykład w plenerze, stojąc na krześle. W takich warunkach swoje przemówienie musiała wygłosić profesor Ewa Łętowska, była sędzia Trybunału Konstytucyjnego.

Alarm bombowy na wręczeniu nagród. Prof. Łętowska przemawiała na Pl. Zamkowym fot. PAP

Profesor Łętowska odebrała w poniedziałek nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. Uroczysta ceremonia wręczenia wyróżnienia miała odbyć się w Domu Literatów.

W auli zebrało się ponad 100 osób, w tym czołowi przedstawiciele polskiej palestry, akademicy, byli ministrowie (Barbara Piwnik), byli sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, z Andrzejem Rzeplińskim na czele.

 - Tej, której myśl, słowo i odwaga cywilna stają na drodze ucieczki od wolności. Tej, która ironię czystego rozumu stawia na straży prawa do nadziei - napisano w werdykcie jury, który odczytał prezes PEN Clubu Adam Pomorski, prezes Polskiego PEN Clubu.

Niestety, plany organizatorów pokrzyżował alarm bombowy i wszyscy goście musieli zostać ewakuowani z budynku na Starym Mieście.

- Mail z pogróżkami przyszedł po 18 już w trakcie trwania uroczystości wręczania nagrody prof. Ewie Łętowskiej. Jako nadawca figurował pewien znany wykładowca uniwersytecki, z pewnością ktoś się podszył pod jego adres. Mail zapowiadał wybuch bomby o 19.00, odebrała go pracowniczka PEN Clubu, ja byłem przecież na sali. Gdy ta wiadomość do mnie dotarła, poprosiłem zebranych – a przyszła masa ludzi, był nadkomplet – o wyjście. Podkreśliłem, że to na pewno fałszywy alarm, była już zresztą 19:03. Nie mam pretensji do policji, zachowali się jak należy w takiej sytuacji - mówił w rozmowie z OKO.press Adam Pomorski.

Choć wykład prawniczki ma zostać przeniesiony na inny termin nie zrezygnowała ona z powiedzenia kilku słów do zgromadzonych ludzi. 

Część zaplanowanej prelekcji o tytule "Poezja i konstytucja" postanowiła wygłosić na ulicy. Sędzia weszła na krzesło i mówiła do tłumu na Placu Zamkowym.

Ci, którzy postanowili skomentować postawę Łętowskiej, wyrażali się o niej raczej pochlebnie. Nie zabrakło słów wsparcia i podziwu. 

RadioZET.pl/OKO.Press/KM

Oceń