Co Morawiecki obiecał Polakom? Najważniejsze fragmenty expose: Autostrady, mieszkania, praca i koniec ze smogiem

Redakcja
12.12.2017 16:38
Mateusz Morawiecki: Expose
fot. PAP

Mateusz Morawiecki, który został powołany na urząd premiera, wygłosił w Sejmie expose. - Myślą przewodnią, która mi przyświeca, są słowa Wyspiańskiego: Polska to wielka rzecz - rozpoczął. Oto najważniejsze fragmenty wystąpienia nowego szefa rządu.

1. Rząd Morawieckiego, to kontynuacja rządu Szydło

- Rząd jest rządem kontynuacji, który będzie realizował politykę wspierania polskich rodzin. Rozwój i sprawy społeczne to jedno i to samo. Kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej - mówi Morawiecki.

Premier powiedział także, że zależy mu na zjednoczeniu obywateli, ale pod sztandarem Zjednoczonej Prawicy.

- Moim pragnieniem jest, żeby rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednoczonej Polski. Rząd i premier mają służyć każdemu obywatelowi, dla wszystkich starczy miejsca. Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli - dodał premier.

Zagłosuj

Czy to będzie dobry rząd?

Liczba głosów:

2. Popularyzacja polskiego wkładu w losy świata

- Świat powinien lepiej poznać nasz wkład w historię. Nasze dzieje to jedne z najbardziej inspirujących opowieści świata - powiedział Morawiecki.

Później premier wrócił do kwestii historycznych, obiecując odbudowanie tego, co Polska straciła na przestrzeni dziejów.

- Nie ma dla mnie ważniejszej sprawy, niż odbudowanie tego, co straciliśmy w wyniku zaborów, wojen, komunizmu. Mamy w rękach unikalną szansę i nie możemy jej zmarnować - podkreślił premier RP.

Morawiecki podkreślił, że Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli.

- Ten głęboki wymiar wspólnotowy jest głęboko wpisany w naszą tradycję, w pomoc zesłańcom. Żegota ratująca naszych żydowskich współbraci, czy "Solidarność" to prawdziwe dowody czym jest polskość i czym jest wspólnota - powiedział.

3. Morawiecki odcina się od neoliberalizmu i socjalizmu. Trzecia droga?

- Musimy wyznaczać ambitne cele. Musimy się też zjednoczyć, przekonywać, a nie pokonywać. Czy zapomnieliśmy już słowa naszego własnego hymnu? Nie jesteśmy i nie będziemy rządem ideologicznych skrajności, daleko nam do neoliberalizmu i do socjalizmu. Lepiej jest łączyć konkurencję, współpracę, globalny wymiar z wymiarem lokalnym, Europę ze spojrzeniem przez pryzmat naszych interesów - mówił Morawiecki w swoim expose.

4. Wyższa płaca minimalna

- Będziemy podnosić płacę minimalną w Polsce - zapewnił premier.

5. Polska technologiczną potęgą i "fabryką" Europy

- Chcemy dokonać wielkiej modernizacji Polski. Jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która oznacza nowe rozdanie w gospodarce światowej, powinno odbywać się z udziałem Polski. Dzisiejsza polityka gospodarcza decyduje, czy Polska będzie za 10 lat producentem technologii, czy rynkiem zbytu. Przez ostatnie 2 lata nie próżnowaliśmy. W 2017 r. 2/3 nowych miejsc pracy w przemyśle utworzonych zostało w Polsce. Zaczęto nas nazywać "fabryką Europy" - przekonywał Morawiecki.

Mówił też, że dalsza budowa i odbudowa przemysłu będzie jednym z głównych zadań na drugą połowę kadencji.

6. Większe nakłady na służbę zdrowia - priorytetem

- Pierwszym arcyważnym zadaniem jest służba zdrowia. Nie ma godnego życia bez sprawnej opieki zdrowotnej, dlatego doprowadzimy do skokowego wzrostu wydatków na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB w ciągu najbliższych kilku lat - zapewnił premier.

- Zwracam się do lekarzy i wszystkich, którzy pracują w szpitalach i przychodniach, abyście stali się częścią dobrej zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowoczesnej służby zdrowia - zaapelował.

7. Lepsze środowisko. Koniec ze smogiem. Alternatywne źródła energii

Punktem nr 2 planów rządu będzie poprawienie stanu środowiska. Premier Morawiecki przytoczył widok polskich dzieci wracających ze szkoły w maseczkach na twarzach. Według premiera, program walki ze smogiem to program wsparcia najuboższych.

- Chcemy zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić życie wszystkich Polaków - powiedział.

Wyjaśnił jednak, że rząd nie może i nie chce zrezygnować z węgla.

- Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by alternatywne źródła energii mogły się swobodnie rozwijać. Możemy wykorzystać zasoby naturalne - zaznaczył.

8. Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego

Jak dodał, dwie najczęstsze przyczyny śmierci Polaków to choroby nowotworowe i układu krążenia.

- Trzeba położyć większy nacisk na profilaktykę i leczenie tych chorób. Uruchomimy dwa programy. Pierwszy to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, gdzie będą prowadzone nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Chcemy, żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością. Chcemy, żeby Polacy na serce nie chorowali. No chyba, że z miłości - zażartował premier.

9. Hub gazowy uniezależni nas od Rosji

- Chcemy utworzyć w Polsce hub gazowy, który będzie zaopatrywać naszych sąsiadów - obiecał premier.

10. Polska przyjazna małym firmom

- Chcemy podmiotowej roli Polski w gospodarce. Razem odzyskajmy Polskę. Sercem naszej gospodarki są małe i średni przedsiębiorstwa - przekonywał Morawiecki. Premier zapowiedział, że powstaną uproszczenia prawne dla przedsiębiorstw.

- Wkrótce powstanie cały pakiet ustaw upraszczających nasze życie gospodarcze, z Konstytucją dla Biznesu na czele - obiecał premier.

Morawiecki powiedział, że bez państwa i jego instytucji wolny rynek nie obroni się przed korupcją, przed wyłudzeniami podatków, przed monopolami czy przed nieuczciwą konkurencją z zagranicy.

- Również bez sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem zamkniętym czy z monopolami - dodał.

Dlatego, jak mówił, tak ważne są takie instytucje jak CBA czy wydziały przestępczości gospodarczej w Policji czy prokuraturze. - Dlatego tak ważne są sprawne i sprawiedliwe sądy - podkreślił Morawiecki.

11. PiS zbuduje autostrady

- Brakuje wielu dróg ekspresowych i autostrad. Brakuje szczególnie dróg łączących północ, południe, my je dokończymy: S3, S7, A1 - zapewniał Morawiecki

12. Będzie praca dla młodych

- Zrobimy wszystko w systemie edukacyjnym, żeby młode pokolenie mogło znaleźć pracę w Polsce, na godnych warunkach. Wierzę, że będzie to pokolenie odzyskanych szans - mówił.

13. Polska przyjazna niepełnosprawnym.

Premier zapowiedział rozpoczęcie projektu "Przyjazna Polska", mającego usprawnić życie ludzi wykluczonych społecznie.

 - Naszym celem jest stworzenie Polski przyjaznej osobom starszym i niepełnosprawnym. Rozpoczniemy wielki projekt "Przyjazna Polska" - mówił.

14. Tanie mieszkania

- Brakowało 3-4 milionów mieszkań i ciągle tyle brakuje. Ośmieszaliście to wtedy, można to ośmieszać, tak jak kiedyś przed laty. Proszę was, to nie jest śmieszne, to jest życie młodych ludzi. Mieszkania są potrzebne. To jest życie milionów młodych Polaków, pomóżcie je budować. Odrabiamy zaległości od 70 lat. Kula śniegowa już ruszyła, za parę kwartałów będziemy odbudować pierwsze tanie mieszkania – zapewnił Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Morawieckiego na premiera. W poniedziałek (11 grudnia) jego gabinet został powołany. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. Głosowanie nad wotum zaufania zaplanowano ok. północy.

RadioZET.pl/PAP